Monika Obrtalová Rôzne

Nemeckí študenti sa stretli s obyvateľmi obce Kalište

Do prác na Národnej kultúrnej pamiatke Kalište v okrese Banská Bystrica sa v uplynulých dňoch zapojilo 11 mladých nemeckých remeselníkov. Pod dohľadom pracovníkov Múzea SNP v Banskej Bystrici tam spolu so študentmi banskobystrickej Strednej odbornej

„Vyše dvadsať mladých ľudí na Kališti spoločne zrekonštruovalo základy jedného z vypálených domov. Olúpali od kôry vyše 150 metrov tenších stromov, z ktorých urobili zábradlie, symbolicky až k domu číslo jeden. Najnáročnejšie bolo odstraňovanie kríkov a stromov z náletov, ktoré tam vyrástli,“ uviedol kurátor Múzea SNP Ivan Kosák.

Dodal, že nemeckí remeselníci vo veku od 18 až 23 rokov, ako aj banskobystrickí študenti sa dnes stretli so Slavomírom Palúchom a Jánom Tišiarom, ktorí v čase prepadu Kališťa Nemcami boli ešte ani nie desaťročnými chlapcami. Patrili medzi tých šťastlivcov, ktorí prežili. Spolu s Jánom Rýsom, ktorý mal vtedy 14 rokov a bol medzi partizánmi, im porozprávali o tejto tragickej udalosti, ku ktorej došlo na Kališti.

Cieľom projektu Der Stuhl (Stolička) je, aby mladí ľudia z rôznych krajín spoločne pracovali, zoznámili sa a tak odbúrali prípadné predsudky a negatívny postoj voči cudzincom. Myšlienka tohto projektu nadväzuje na realizované projekty v českých Lidiciach a v gréckej Kalavrite, ktoré podobne ako na Kališti prebiehali za aktívnej účasti Aktuelles Forum nrw (Aktuálne fórum Severné Porýnie Westfálsko) a domácich inštitúcií. Obe miesta, rovnako ako Kalište, sa stali pamätníkmi tragických udalostí počas druhej svetovej vojny. Po atentáte na zastupujúceho ríšskeho protektora Reinharda Heydricha Nemci vypálili a zrovnali so zemou obec Lidice. V gréckej Kalavrite došlo k odvetnej akcii za usmrtenie nemeckých vojakov. V roku 1943 Nemci mesto vypálili a 1200 mužov tam zavraždili.

Obec Kalište, v roku 1940 v nej žilo 209 ľudí, sa počas Slovenského národného povstania stala centrom takzvanej Partizánskej republiky. Domáci obyvatelia pomáhali partizánom rôznych národností. V okolí obce sa nachádzali poľné nemocnice. Zavčas rána 18. marca 1945 dedinu prepadli nemeckí vojaci. Jej obyvateľov zhromaždili pred kaplnkou, domy zapálili a 46 ľudí zavraždili. V súčasnosti tieto udalosti pripomínajú dva zrekonštruované domčeky, kaplnka, pamätník obetiam a sad života. Sad so 102 ovocnými stromčekmi pripomína vypálenie rovnakého počtu obcí na území Slovenska.

Po vojne Kalište ako jedinú z vypálených obcí na Slovensku už neobnovili. Jej obyvateľov presídlili do Banskej Bystrice, kde vznikla ulica Nové Kalište. Kataster obce je od roku 1945 súčasťou obce Baláže.

Zdroj: TASR

Nemeckí študenti sa stretli s obyvateľmi obce Kalište
1
Galéria
kaliste
9
Galéria
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM