Michal Majer Iné športy

Napriek prehrám hokejbalisti nesklamali

Minulý piatok a sobotu sa banskobystrické výbery do 18 a 20 rokov zúčastnili Majstrovstiev Slovenska v hokejbale v týchto vekových kategóriách. Súboje sa odohrávali na ihriskách v obci Pruské a v Trenčíne. Vo veľakrát upršanom a chladnom počasí zohra

U18:

Z minuloročného šampionátu v Bratislave majú skúsenosti iba 15-ročný kapitán tímu Patrik Jánovský, brankár Patrik Gonda a ďalších 5 hráčov: Matúš Nemček, Pavel Šúr, Michal Blažej, Adrián Kalina a z N-Sportu Zvolen hosťujúci René Fusek. Pre ďalších 8 hráčov to bola premiéra na Majstrovstvách Slovenska dorastencov (r. 1992 a mladší). V zostave sme mali z 15 hráčov až 6 chlapcov ročník narodenia 1994 a troch ročník narodenia 1993.

Zostava: Brankári: Patrik Gonda (Cult Club Canadiens – 1992), Marián Broz (Extrem Sásová – 1993) Obrancovia: Patrik Jánovský (Extrem Sásová/HC´05 dorast – 1994), Matúš Nemček (Citrus Team B – 1992), Filip Čierny (HbK Wizards B. Bystrica – 1993), Jakub Rendek (HC´05 dorast – 1994) Útočníci: Matúš Gajdoš (Cult Club Canadiens/HC´05 dorast – 1992), Mário Róth (HC´05 dorast – 1994), Adrián Kalina (Plej-Bojs – 1994), René Fusek (N-Sport Zvolen U19 – 1992), Michal Blažej (Devils V. Krtíš – 1992), Pavel Šúr (HbK Wizards B. Bystrica – 1992), Ivan Janečko (HC´05 dorast – 1994), Dárius Kandra (HbK Barani/HC´05 dorast – 1994), Michal Lietava (HbK Barani – 1993)

BBHbÚ Banská Bystrica – ŠK 98 Pruské 0:3 (0:2, 0:1)

Zápasy na M-SR sa hrali na dva polčasy – 2×12 min. čistého času. Prvý zápas prisúdil banskobystrickým chlapcom domáci tím Pruské, ktorý sa posilnil aj 8 hokejistami z Dubnice. Napriek tomu sa očakával vyrovnaný zápas. Plány však veľmi rýchlo prekazili svojimi prvopolčasovými verdiktmi rozhodcovia. Na bystrickej strane udelili až 7 menších trestov za prvých 12 minút! Domáci tím z ponúknutých početných výhod dve využil a urobil rozhodujúci krok k víťazstvu. V snahe o dobehnutie náskoku sme si vytvorili na začiatku druhej tretiny dve dobré šance, ale Gajdoš ani Róth sa nepresadili. Keď na začiatku 3. minúty druhého polčasu nahodená loptička od modrej čiary skončila za našim gólmanom, bolo o zápase rozhodnuté. Dobiehať trojgólový náskok domácich bolo už veľmi ťažké. Za svoj výkon v bránke si banskobystrický brankár Broz vyslúžil ocenenie pre najlepšieho hráča zápasu.

Zostava BB: Broz – Nemček, Jánovský „C“, Čierny, Rendek – Kalina „A“, Gajdoš „A“, Šúr, Róth, Lietava, Janečko, Fusek, Kandra, Blažej Najlepší hráč BB v zápase: Broz Vylúčenia: 7:5 Presilovky: 0:2 Oslabenia: 0:0

HbC Žirafa Žilina – BBHbÚ Banská Bystrica 1:0 (0:0, 1:0)

V druhom zápase nastúpili naši chlapci proti žilinskému výberu. Hoci sme boli po celý čas v zápase lepším tímom, v koncovke sme nemali dostatok šťastia ani pokoja. Na začiatku 4. minúty sme po tečovanej strele z ojedinelej akcie súpera dostali gól. Napriek hernej prevahe sme však už nedokázali výsledok otočiť. Najbližšie k vyrovnaniu mal na začiatku druhého polčasu v presilovke Pavel Šúr, keď sa spoza brány natlačil pred bránkovisko ale jeho strelu zastavila ľavá tyčka žilinskej bránky. Vynikajúci výkon podal v bránke Patrik Gonda a právom bol vyhlásený za najlepšieho hráča v zápase. V útoku hral veľmi dobre šikovný Mário Róth, oslavujúci v tento deň 16. narodeniny.

Zostava BB: Gonda – Jánovský „A“, Nemček, Čierny, Rendek – Róth, Gajdoš „C“, Šúr, Kalina „A“, Lietava, Blažej, Janečko, Kandra, Fusek Najlepší hráč BB v zápase: Gonda Vylúčenia: 4:6 Presilovky: 0:0 Oslabenia: 0:0

Naši dorastenci po nevydarených piatkových zápasoch mohli pomýšľať na postup zo skupiny (prví traja) iba v prípade víťazstiev v oboch zápasoch, ktoré na nich čakali v sobotu. Čakali však na nich veľmi ťažkí súperi – Považská Bystrica a neskorší víťaz turnaja, Kometa Vrútky.

BBHbÚ Banská Bystrica – Olympionik Považská Bystrica 1:1 (1:0, 0:1) gól BB: Gajdoš (Kalina)

Bystrickí tréneri do zápasu naordinovali obrannú taktiku, ktorá aj vďaka vynikajúcemu výkonu brankára Gondu vychádzala dokonale. Do zápasu nezasiahol René Fusek, ktorý išiel pomôcť našim juniorom na súbežný zápas do Trenčína. Považská Bystrica síce mala celý prvý polčas hernú aj streleckú prevahu, no boli to Banskobystričania, ktorí otvorili skóre. Vynikajúcu prácu pri napádaní súperových obrancov odviedol Kalina, vybojovanú loptičku posunul na ľavý kruh Gajdošovi, ktorý trafil prudkou strelou presne nad lapačku súperovho gólmana. Až v treťom zápase sa naši dorastenci dočkali gólu, radosť bola preto o to väčšia. V posledných sekundách polčasu vypichol na našej modrej obrancom loptičku Róth ale svoj brejk nepremenil. Do druhého polčasu nastúpil súper ešte ofenzívnejšie a Bystričania sa museli brániť početným strelám. Spoľahlivý Gonda však všetky likvidoval a naši obrancovia dorážať útočníkom súperom neumožnili. Tri minúty pred koncom však Považská Bystrica vyrovnala po tečovanej strele.

Zostava BB: Gonda – Jánovský „A“, Nemček, Čierny, Rendek – Róth, Gajdoš „C“, Kalina „A“, Kandra, Lietava, Blažej, Janečko, Šúr Najlepší hráč BB v zápase: Gajdoš Vylúčenia: 0:1 Presilovky: 0:0 Oslabenia: 0:0

HbK Kometa Vrútky – BBHbÚ Banská Bystrica 4:0 (2:0, 2:0)

Pred zápasom s Vrútkami bolo jasné, že náš tím do play-off postúpiť nemôže. Preto sa vedenie výpravy rozhodlo pomôcť juniorského tímu hrajúceho svoj šampionát v 30 kilometrov vzdialenom Trenčíne. Do mesta pod hradom Matúša Čáka ta putovali René Fusek, Matúš Gajdoš, Patrik Jánovský a Mário Róth. Na zápas s Vrútkami tak ostali k dispozícii len traja obrancovia a dva útoky. Výhra nad týmto mimoriadne ťažkým súperom by posunula bystrických chlapcov do boja o 7. miesto, po akomkoľvek inom výsledku by bojovali o 9. miesto. Od začiatku zápasu bolo jasné, kto je na ihrisku pánom. Neskorší majstri Slovenska Vrútky od začiatku výrazne tlačili, ale za svoj výkon sa nemusel náš oslabený tím hanbiť. Stretnutie napokon skončilo podľa predpokladov v prospech neskoršieho šampióna. Nás čakal súboj o 9. miesto.

Zostava BB: Gonda (od 2. polčasu Broz) – Nemček „C“, Čierny, Kalina „A“ – Rendek, Kandra, Janečko, Blažej, Lietava, Šúr Najlepší hráč BB v zápase: Kalina Vylúčenia: 2:3 Presilovky: 0:0 Oslabenia: 0:0

O 9. miesto: BBHbÚ Banská Bystrica – JK AFE Medokýš Martin 1:6 (1:2, 0:4) gól BB: Kandra (Janečko)

Po necelej hodine nás čakal zápas o 9. miesto. V oslabenej zostave a vyčerpaní z ťažkého zápasu s Vrútkami nastupovali naši dorastenci s odhodlaním pobiť sa o svoje prvé víťazstvo. Úvod zápasu nám vyšiel vynikajúco. Kandra si nabehol na lob od Janečka a svoje sólo od polky ihriska zakončil efektným blafákom jednou rukou. Od 34. sekundy sme tak viedli. V druhej minúte nám však vylúčili, za hákovanie Šúra. Náš tím sa síce presilovke ubránil, ale Martinčania si vytvorili tlak, ktorý trval aj po naskočení bystrického hráča. Unavená päťka nemala čas prestriedať, z čoho pramenil gól v našej sieti. O minútu na to padol do bystrickej brány aj druhý rýchly gól a Martin zápas otočil. Od tohto momentu bol Martin lepším tímom. V druhom polčase pridal ďalšie góly, ktorými vyhnal z našej bránky Gondu. Na jeho miesto nastúpil Broz, avšak ani on si neudržal čisté konto. Dve minúty pred koncom mladí Martinčania upravili na konečných 1:6.

Zostava BB: Gonda (od 7. minúty 2. polčasu Broz) – Nemček „C“, Čierny, Rendek – Kandra, Šúr, Lietava, Blažej, Janečko, Kalina „A“ Vylúčenia: 3:0 Presilovky: 0:0 Oslabenia: 0:0

S turnajom sa banskobystrickí chlapci rozlúčili posledným 10. miestom. Teší však, že tím je perspektívny a mnoho hráčov zo zostavy (9) môže hrať Majstrovstvá Slovenska v tejto kategórii aj najbližší rok. Menším sklamaním bola hlavne slabá strelecká aktivita tímu. Na celom turnaji strelil iba dva góly, s ktorými nemohol pomýšľať na lepšie umiestnenie. Určite však treba oceniť vynikajúci kolektív a partiu, kde každý bojoval za každého a to dáva pozitívny signál do ďalšieho ročníka Majstrovstiev Slovenska.

U20:

Na turnaji juniorov sa zúčastnilo 12 tímov z celého Slovenska. Podľa priebehu išlo o jeden z najlepších a najvyrovnanejších turnajov Majstrovstiev Slovenska juniorov v doterajšej histórii. Banskobystričania zasiahli do bojov v piatok 15. mája, v poslednom zápase prvého hracieho dňa o 19:00.

//Zostava: // Martin Sýkorka (Extrem Sásová – 1991), Adrián Kurek (Citrus Team B – 1991) – Michal Michalčík (Plej-Bojs/HC´05 juniori – 1990), Peter Mak (Horná ves Sharks – 1990), Andrej Caban (Plej-Bojs/HK Brezno – 1991), Mário Majnhold (HbK Wizards B. Bystrica – 1991) – Juraj Petro (Extrem Sásová/HC´05/HK Orange 20 – 1991), Lukáš Pinka (HbK Top-Point/HC´07 Detva – 1990), Michal Kašpar (Plej-Bojs – 1991), Marek Maliňák (Extrem Sásová/HC´05 juniori – 1991) – zostava bola dopĺňaná podľa priebehu o 4 dorastencov (Fusek, Róth, Jánovský, Gajdoš)

MŠK Kežmarok – BBHbÚ Banská Bystrica 6:3 (3:1, 3:2) góly BB: Maliňák, Maliňák (Petro), Maliňák (Jánovský)

Zápasy M-SR juniorov sa hrali na 2×15 min. čistého času. V prvom zápase tím juniorov posilnili aj všetci štyria dorastenci so striedavým štartom. Iba 15 ročný Jánovský, oslávenec Róth (16) a dvaja 18 roční Fusek a Gajdoš, ktorí sa medzi omnoho staršími hráčmi nestratili. Do zápasu však mali naši chlapci veľmi zlý úvod. Kežmarčania sa spoliehali na svojich veľmi rýchlych hráčov, na ktorých naša obrana nestíhala bežecky. Napriek tomu prvú obrovskú šancu si vytvorili hneď v úvodných sekundách Bystričania. Marek Maliňák sa cez ruku natlačil do streleckej pozície a prudkým švihom opečiatkoval ľavú žrď. Potom však prišla studená sprcha. Za krátky čas dostali chlapci rýchle góly a v čase 6:11 prehrávali už 0:3! Hlavu sa im podarilo zdvihnúť tri minúty pred prestávkou, kedy vo vlastnom oslabení unikol Maliňák a znížil na 3:1. Na začiatku druhého polčasu mal obrovskú šancu mladý Róth, ale úplne odkrytú bránu netrafil. Trestom bol pre Bystricu bol veľmi lacný gól takmer od polovice ihriska, po ktorom vystriedala brankárov. Ani Kurek však dlho neudržal čisté konto, keď v oslabení 5 na 3 dokázal šikovný kežmarský útočník prekonať celú našu obranu a brankára si vychutnal vydareným blafákom. Presilovku sme nakoniec predsa len využili, keď peknú kombináciu Maliňáka s Petrom zakončil prvý menovaný. Na 5:3 mohol znížiť vynikajúco hrajúci Róth, pri svojom brejku krásnym blafákom oklamal brankára ale loptička z jeho hokejky len okopírovala bránkovú čiaru a skončila tesne mimo. Trest prišiel na druhej strane, keď bystrická obrana bežecky nestíhala za kežmarskými krídelníkmi a 4 minúty pred koncom bolo o zápase rozhodnuté. Svoj hat-trick ešte 45 sekúnd pred koncom zavŕšil tvrdou ranou najlepší hráč na ihrisku Maliňák a upravil tak konečné skóre na 6:3.

Zostava BB: Sýkorka (od 4. minúty 2. polčasu Kurek) – Michalčík „C“, Mak, Majnhold, Caban – Maliňák, Petro, Pinka, Kašpar M., Gajdoš, Róth, Fusek, Jánovský Vylúčenia: 7:7 Presilovky: 0:1 Oslabenia: 2:1

BBHbÚ Banská Bystrica – HbK Kometa Vrútky 2:3 (1:1, 1:2) góly BB: Maliňák (Petro, Michalčík), Caban (Michalčík, Petro)

Zápas proti Vrútkam odohrali naši juniori iba deviati v poli, nakoľko dorastenci bojovali v Pruskom v súbežnom zápase proti Považskej Bystrici o play-off. Prvý gól dostali bystrickí chlapci opäť vo vlastnej presilovke v 9. minúte, už po tretí krát na turnaji. Možnosť vyrovnať sa naskytla o dve minúty. Za hákovanie na prenikajúceho Mareka Maliňáka bolo nariadené trestné strieľanie, ktoré však sám faulovaný nepremenil. O minútu na to však ten istý hráč predsalen vyrovnal po prihrávkach od Petra a Michalčíka. Po polčase nerozhodných 1:1. V druhom polčase doplatili naši hráči na nepremenené tutovky. Nastrelili tri žrde, pričom Vrútky využili ponúknuté presilovky. Na 2:1 aj na 3:1 zvyšovali v početnej výhode. Minútu a pol pred koncom sa Bystričanom naskytla presilovka 5 na 3. Po 10 sekundách skorigoval na 3:2 Andrej Caban. Tlak našich chlapcov naďalej pokračoval aj v presilovke o jedného hráča. Obrovskú smolu mal pár sekúnd pred koncom Juraj Petro, keď jeho strela znamenajúca vyrovnanie skončila aj na prekvapenie samotného gólmana na jeho výstroji. Našim sa nakoniec vyrovnať nepodarilo a preto aj druhý zápas skončil ich prehrou.

Zostava BB: Kurek – Majnhold, Michalčík „C“, Mak – Fusek, Petro, Maliäák, Kašpar, Caban, Pinka Vylúčenia: 5:3 na 2 minúty (navyše 0:3 osobné tresty 10 min., nariadené trestné strieľania 0:1) Presilovky: 1:2 Oslabenia: 0:1

BBHbÚ Banská Bystrica – HbC Košice 2:3 (2:2, 0:1) góly BB: Maliňák, Maliňák (Caban, Pinka)

Úvod do zápasu mali Bystričania v tomto zápase konečne ukážkový. Posilnení o 4 dorastencov, ktorí odviedli výbornú robotu, viedli na začiatku 5. minúty po dvoch góloch excelentného strelca Maliňáka už 2:0. Avšak na konci rovnakej minúty prišlo vylúčenie, ktoré východniari dokázali po 13 sekundách využiť. Priebeh stretnutia poznačil veľmi nešťastný moment, ktorý otriasol oboma kolektívmi. Pri jednej zo šancí prudkým švihom nešťastne trafil Marek Maliňák hosťujúceho hráča Martina Saba priamo do oka tak, že ten po dlhom ošetrovaní priamo na ihrisku musel byť transportovaný do nemocnice, kde leží s ťažkým otrasom mozgu a vážnym zranením oka. Podľa aktuálnych informácii by však malo byť jeho oko po vyliečení v úplnom poriadku. Martin Sabo bol ocenený cenou fair-play. Zápas pokračoval a na začiatku 9. minúty sme opäť, už po 4. krát, inkasovali vo vlastnej presilovke. V druhom polčase dlho svietil na tabuli nerozhodný stav a šancí mali viac naši chlapci. Avšak Košičania predsalen strhli necelé 4 minúty pred koncom výhru na svoju stranu. Druhý zápas po sebe tak Bystričania prehrali tesným rozdielom 2:3 a do play-off postupovali z 11. miesta – ich súperom bol opäť tím HbK Kometa Vrútky, s ktorým odohrali v skupine výborný zápas.

Zostava BB: Sýkorka – Mak, Michalčík „C“, Majnhold, Caban – Fusek, Petro, Maliňák, Jánovský, Gajdoš, Pinka, Róth, Kašpar Vylúčenia: 2:2 Presilovky: 1:1 Oslabenia: 0:1

HbK Kometa Vrútky – BBHbÚ Banská Bystrica 3:1 (2:0, 1:1) Gól BB: Maliňák (Petro)

Tento zápas bol poznačený hlavne zlým výkonom rozhodcov, ktorí svoju úlohu vôbec nezvládli a zápas sa odohrával vo výrazne nehokejovom duchu. Na konci 3. minúty svoj siedmy gól na turnaji dosiahol nezastaviteľný Marek Maliňák a poslal náš tím do vedenia. Vrútočania považovaní za jasného favorita začali byť nervózni a zápas sa rozhodcovskej dvojici začal pomaly ale isto vymykať spod kontroly. Na začiatku 5. minúty Vrútky vyrovnali, aby o 4 minúty neskôr využili svoju druhú presilovku v slede. Do konca polčasu zaujali okrem niekoľkých pekných zákrokov brankárov už len verdikty rozhodcov. Na konci 5. minúty mal vyrovnávajúci gól na hokejke mladučký Róth ale radosť mu pokazil krosčekom obranca súpera. Na prekvapenie našich hráčov ostal tento zákrok nepovšimnutý. Vrútky z následného protiútoku prekonali inak vynikajúceho Kureka. Po tomto góle už bystrickí chlapci nedokázali nájsť recept na tvrdú hru Vrútok. Bystrických hráčov bolelo vyradenie o to viac, že k nemu nedošlo ich vlastným zlyhaním, ale dopomohli k nemu rozhodcovia, ktorí nezvládli svoju úlohu na ihrisku.

Zostava BB: Kurek – Michalčík „C“, Caban, Kašpar, Jánovský – Fusek, Petro, Maliňák, Róth, Gajdoš, Pinka Vylúčenia: 1:2 Presilovky: 1:0 Oslabenia: 0:0