Jakub Forgács Správy

Na vyučovaní s tabletmi: Táto škola sa odlišuje od všetkých ostatných v meste!

Už aj banskobystrickí školáci majú možnosť modernej a inovatívnej výučby. Používajú pri nej tablety a ďalšie dotykové technológie, ktoré pomáhajú rozvíjať ich tvorivosť a žiakov vraj aj viac motivujú do učenia.

Ilustračný obrázok k článku Na vyučovaní s tabletmi: Táto škola sa odlišuje od všetkých ostatných v meste!
Zdroj: Webnoviny.sk

Stalo sa tak vďaka účasti Základnej školy na Triede SNP v Banskej Bystrici v projekte „Škola na dotyk“. Ide doposiaľ o najväčší projekt svojho druhu na Slovensku, v rámci ktorého sa žiaci z 10 škôl z celého Slovenska učia nie len pomocou papierových kníh a učebníc, ale aj tabletov a dotykových tabúľ.

Takéto učenie motivuje a nabáda k tvorivosti

Zúčastnené školy získali spolu približne 300 tabletov, 10 notebookov a 10 veľkoplošných dotykových tabúľ, ako aj potrebný softvér. Od organizátora projektu, neziskovej organizácie Edulab, zároveň získali potrebnú softvérovú a didaktickú podporu. „Moderné vzdelávanie si vyžaduje technológiu, dostatok digitálneho vzdelávacieho obsahu a v neposlednom rade aj schopného a motivovaného učiteľa. Tieto tri zložky sa snažíme v našom projekte prepojiť,“ hovorí Ján Machaj, riaditeľ spomínanej neziskovej organizácie. Tvrdí, že ak sú tieto podmienky splnené, tak učenie s tabletmi je pre žiakov motivujúce, názorné a tvorivé.

V projekte je zapojená jediná škola z Bystrice

Na projekte sa podieľa takmer 100 pedagógov, ktorých cieľom je, aby overili možnosti, nazbierali skúsenosti, zistili výhody aj úskalia pri práci s technológiami, ktoré v 21. storočí umožňuje digitálna technológia. Na všetkých zúčastnených školách spolu má vďaka projektu kontakt s tabletmi takmer 1 000 žiakov. „Počiatočné skúsenosti naznačujú, že dotykové technológie žiakov aktivujú, prinášajú významný motivačný potenciál a vytvárajú vhodné podmienky pre proces učenia,“ hovorí Michaela Sekerešová, učiteľka zo základnej školy na Triede SNP v Banskej Bystrici. Ide o jedinú banskobystrickú školu, ktorá sa projektu zúčastňuje.

Každý učiteľský tím bude v rámci projektu vytvárať video blogy a didaktické materiály, ktoré budú zdieľať na internete a tak poslúžia ako inšpirácia pre ostatných pedagógov. Žiaci zas pripravia projekty, ktoré s tabletmi vytvoria a ich prezentáciu zaznamenajú. Všetky materiály budú dostupné širokej verejnosti od februára 2014 na stránke projektu.

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM