Jakub Forgács Správy

Na UMB sa predstavil objaviteľ unikátneho laseru: Študenti vďaka nemu zažili vedu na vlastnej koži

Niekto si predstaví vedcov ako nudných pánov v bielych plášťoch. Študenti banskobystrickej UMB sa však presvedčili, že to vôbec nemusí byť pravda. Hlavne ak má vedecká šou prívlastky ako ohnivá alebo výbušná.

Ilustračný obrázok k článku Na UMB sa predstavil objaviteľ unikátneho laseru: Študenti vďaka nemu zažili vedu na vlastnej koži
Zdroj: TASR

Na Fakulte prírodných vied Univerzity Mateja Bela (UMB) v Banskej Bystrici sa v stredu uskutočnila Vedecká show Michaela Londesborougha, ktorá v Česku a na Slovensku dostala prívlastky ako ohnivá alebo výbušná. Ako informoval Marián Lihan, referent marketingovej komunikácie UMB, banskobystrickí študenti mali možnosť zažiť vedu na vlastnej koži a vidieť uznávaného britského vedca priamo v akcii.

Študenti sa počas prvej témy „Tajomstvo energie“ dozvedeli, čo je energia, aký je jej pôvod, ako sa uvoľňuje a ako ju môžeme skrotiť pre vlastné potreby. Okrem iného aj to, či výroba energie musí škodiť životnému prostrediu.

V druhej téme „Špióni, raketové palivá, lieky a mikroelektronika: Úžasná chémia bóranov!“ im Londesborough vysvetlil, prečo sú bórany, teda zlúčeniny bóru a vodíka, úžasné chemikálie. Poslucháčov tiež previedol prvým storočím ich výskumu plného špionáže, tajomného raketového paliva, polovodičov, mikroelektroniky a dokonca i nádeje pre chorých na HIV/AIDS.

Michael Londesborough v súčasnosti pracuje v Ústave anorganickej chémie na Akadémii vied Českej republiky. Vo svojom výskume dosiahol v roku 2014 veľký úspech, keď sa mu podarilo v spolupráci so španielskymi vedcami objaviť unikátny laser na báze bóranov. Venuje sa najmä popularizácii vedy medzi širokou verejnosťou, výučbe mladých ľudí a budovaniu vzťahov medzi mladými vedcami vo Veľkej Británii a v Česku.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM