Správy

Na strednom Slovensku je po nedeľných búrkach bez elektriny 1500 odberných miest

Po nedeľných (28. 7.) búrkach je bez elektriny na strednom Slovensku približne 1500 odberných miest.

Ilustračný obrázok k článku Na strednom Slovensku je po nedeľných búrkach bez elektriny 1500 odberných miest
3
Galéria

Cez noc sa situácia upokojila a energetikom sa podarilo obnoviť dodávku energie pre tisícky odberných miest. Odstraňovanie porúch stále pokračuje. TASR o tom informoval hovorca Stredoslovenskej distribučnej (SSD) Miroslav Gejdoš.

Úroveň kalamity

V nedeľu večer začali v Žilinskom a Banskobystrickom kraji v dôsledku intenzívnych búrok a silného nárazového vetra pribúdať početné poruchy na elektrickej distribučnej sieti. „O 22.00 h bolo bez prúdu viac ako 6000 domácností,“ uviedol Gejdoš. V pondelok ráno evidovala SSD sedem porúch na úrovni vysokého napätia. Bez elektriny je momentálne približne 1500 odberných mi­est.

Najviac odberateľov je bez elektrickej energie v okrese Žiar nad Hronom, konkrétne v Kremnici, Starej Kremnici a Ladomerskej Vieske. Ďalšie poruchy riešia energetici v obciach Studená, Nová Bašta a Stará Bašta v Rimavskosobotskom okrese. Bez elektriny sú aj desiatky odberných miest v Hontianskych Moravciach v okrese Krupina a Kráľovej Lehote v okrese Liptovský Mikuláš.

Poškodené stĺpy

„Výpadky dosiahli na strednom Slovensku úroveň kalamity. To znamená, že za posledných 24 hodín bolo bez elektriny viac ako tri minúty vyše 30-tisíc odberateľov,“ poznamenal hovorca. Najviac problémov spôsobili stromy a konáre, ktoré spadli na elektrické vedenie. V niektorých prípadoch pretrhali vodiče a poškodili stĺpy. Na viacerých miestach došlo aj k požiarom.

„Keďže elektrikárom a dispečerom zo SSD situácia nedovolila odstrániť všetky poruchy počas noci, hneď na svitaní vyrazili do terénu v plnom nasadení, aby obnovili dodávky elektrickej energie hneď, ako to bude možné,“ dodal Gejdoš s tým, že prácu im komplikuje mokrý neprístupný terén.

Foto: FB Prezídium HaZZ

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM