Stanislav Černák Správy

Na Slovensku sa majú vytvoriť dve veľké virtuálne centrá: Jedno z nich bude v Banskej Bystrici!

V priebehu siedmich rokov sa majú na Slovensku vytvoriť dve veľké virtuálne dátové centrá. Jedno z nich bude v Banskej Bystrici, ktoré by malo prevádzkovať ministerstvo vnútra.

Ilustračný obrázok k článku Na Slovensku sa majú vytvoriť dve veľké virtuálne centrá: Jedno z nich bude v Banskej Bystrici!
Zdroj: TASR

Šetrenie nákladov štátu a zavedenie najmodernejších technológií. To sú dva hlavné dôvody, pre ktoré sa vláda rozhodla pristúpiť k centralizácii dátových centier a preniesť celú administratívu štátneho aparátu na cloudové služby. Uviedol to v rozhovore generálny riaditeľ Sekcie informatizácie spoločnosti Ministerstva financií (MF) SR Pavel Bojňanský.

Výdavky chcú zredukovať

„Požiadavky, ktoré máme zo strany jednotlivých rezortov na rozširovanie dátových centier, nám už neúmerne narástli,“ vysvetlil. V súčasnosti existuje na Slovensku 250 dátových centier štátnej správy, ktoré zväčša nespĺňajú prísne bezpečnostné štandardy. „Výdavky, ktoré dnes štát dáva do informačných technológií, sú pomerne vysoké a naším cieľom je zredukovať ich na čo najnižšiu možnú mieru,“ zdôvodnil Bojňanský s tým, že podobné trendy možno pozorovať aj inde vo svete.

Jedno v Banskej Bystrici

Vytvoriť sa majú dve veľké virtuálne dátové centrá, ktoré spolu v priebehu siedmich rokov dosiahnu plochu približne 6000 štvorcových metrov (m2). V Bratislave bude dátové centrum v správe ministerstva financií, druhé v Banskej Bystrici má prevádzkovať rezort vnútra. Malý priestor v hlavnom meste už dnes rezort financií využíva pre svoje informačné systémy, väčší kúpil pre ďalšie štátne inštitúcie. Zatiaľ nie je jasné, či na strednom Slovensku vyrastie úplne nové dátové centrum, alebo štát rozšíri to pôvodné.

Náklady 250 miliónov

Investičné náklady na vybudovanie a rozvoj centralizovaných dátových centier odhaduje ministerstvo financií na 250 miliónov eur, ktoré sa použijú z eurofondov. Z toho 50 až 70 miliónov by mali stáť samotné priestory a zvyšok servery spolu s informačnými systémami. Prevádzku centier bude štát financovať zo zdrojov štátneho rozpočtu. Dnes dáva na fungovanie všetkých informačných systémov štátnej správy približne 150 miliónov eur ročne. Zmenou systému financovania chce ušetriť každý rok asi 30 miliónov eur. „Rátame, že nás to bude stáť o 15 až 20 % menej ako doteraz,“ vyčíslil Bojňanský.

Rezort financií počíta, že na realizácii projektu by sa mali podieľať desiatky malých aj veľkých dodávateľov zo Slovenska a zahraničia, ktorých vyberie v rámci niekoľkých verejných obstarávaní. Medializovanú kritiku, že suma určená na projekt je príliš vysoká a ide len o vládny biznis, šéf sekcie informatizácie odmieta.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM