Aktualizované Jakub Forgács Správy

Na námestí sa rozhoreli sviečky: Bystričania spomínali na Jána a Martinu, FOTO

Brutálna vražda novinára a jeho snúbenice opäť vytiahla ľudí na námestia. Spomienkové stretnutie sa dva roky po ich smrti konalo aj pod Urpínom.

Ilustračný obrázok k článku Na námestí sa rozhoreli sviečky: Bystričania spomínali na Jána a Martinu, FOTO
21
Galéria
Foto: Jakub Forgács / Zdroj: Dnes24.sk

V piatok 22. februára uplynuli presne dva roky od vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Mestá po celom Slovensku pripravili v tento deň spomienkové stretnutia a inak tomu nebolo ani v Banskej Bystrici.

Občianska platforma Nie v našom meste a CKO – Centrum komunitného organizovania zorganizovali v piatok podvečer na Námestí SNP podujatie „Za Jána a Martinu, za slušnú krajinu“, na ktoré napriek chladnému a veternému počasiu zavítali stovky ľudí.

So sviečkami aj odznakmi

Ľudia prichádzali s pripnutými odznakmi „Za slušné Slovensko“ či „All For Jan“, prinášali sviečky, ktoré zapaľovali pri fotkách zavraždených a od organizátorov dostávali aj symbolické kvety z novín, ktoré si pripínali na oblečenie.

Na úvod Inka Krajčovičová prečítala list od brata zavraždeného novinára, Juraja Kuciaka. Na pódiu sa potom postupne vystriedali hudobníci z Romano Jilo, občiansky aktivista Pavol Demeš, bystrickí študenti, Beata Hirt z Komunitnej nadácie Zdravé mesto či aktivista Jakub Pohle s piesňou.

Modlitba i Hymna SR

Na záver vystúpil Ben Uhrin za kresťanské komunity, ktorý sa prihovoril prítomným: „Vražda bola len vrcholom ľadovca. A som presvedčený, že kým si nepriznáme, že súčasťou toho ľadovca sme my všetci – ty a ja, tak zatiaľ sa zásadné veci nebudú meniť.“ Potom sa pomodlil a Romano Jilo prišli zahrať a zaspievať Hymnu Slovenskej republiky, po ktorej sa ľudia porozchádzali.

Video z úvodu spomienkového stretnutia nájdete na našom facebookovom profile. Fotky si zase môžete pozrieť v priloženej galérii!

V OBRAZOCH: Podujatie Za Jána a Martinu, za slušnú krajinu na bystrickom námestí
21
Galéria
Foto: Jakub Forgács / Zdroj: Dnes24.sk
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM