Jakub Forgács Správy

Na Bakossovej sa začína s recykláciou podložia: PREHĽAD obmedzení pre vodičov

Prizvaní odborníci sa podľa slov mesta po odfrézovaní podložia jednoznačne zhodli na tom, že recyklácia je hlavne z dlhodobého hľadiska potrebným krokom.

Ilustračný obrázok k článku Na Bakossovej sa začína s recykláciou podložia: PREHĽAD obmedzení pre vodičov
Zdroj: Mesto Banská Bystrica

V marci tohto roka mesto pristúpilo k obnove rokmi opotrebovanej Bakossovej ulice, ktorá patrí k dôležitým vstupom do historického centra. Súčasťou prác je výmena asfaltových vrstiev, obrubníkov, inštalácia spomaľovacích prahov, stojísk na kontajnery, čistenie kanalizácie, ako aj výmena a sfunkčnenie dažďových vpustí zabezpečujúcich odvod vody z vozovky. Informovala o tom hovorkyňa primátora Dominika Adamovičová.

Aké práce prebehnú?

„V dňoch od 29. júna do 1. júla 2022 bude zároveň na úseku prebiehať recyklácia podložia,“ uviedla.

„Obyvateľov žiadame o trpezlivosť a ospravedlňujeme sa za zníženie komfortu počas stavebných prác. Súčasne prosíme všetkých vodičov, vrátane rezidentov novostavby Bakossova 3, aby z dôvodu bezpečnosti vo štvrtok, 29. júna a v piatok, 1. júla v čase od 9.00 do 16.00 hod. neparkovali svoje vozidlá na vyhradených parkovacích miestach pred bytovým domom,“ spomenula hovorkyňa.

Zámerom samosprávy je podľa jej slov zrealizovať práce kvalitne, a tým zabezpečiť dlhodobú trvácnosť zhotoveného diela. Z tohto dôvodu sa v plynulom období uskutočnilo niekoľko prieskumných výkopov, odborných skúšok podložia a po odfrézovaní asfaltových vrstiev aj jeho celková analýza. „Prizvaní odborníci sa po odfrézovaní podložia jednoznačne zhodli na tom, že recyklácia je hlavne z dlhodobého hľadiska potrebným krokom,“ poznamenala.

„Napriek vyhovujúcej statickej zaťažovacej skúške, podložie nespĺňa požadované kvalitatívne parametre. Na základe zistenej skutočnosti sme sa rozhodli zasiahnuť aj do podložia cesty, v slovenských podmienkach ojedinelou metódou recyklácie. V praxi to znamená, že časť podložia sa vyberie, premieša sa s kvalitným spojivom a opätovne uloží a zhutní. Výhodou technológie je, že hneď po ukončení recyklácie, môžu po danom úseku jazdiť osobné automobily. Pozitívom je aj kratšie trvanie prác. Zatiaľ čo pri klasickej výmene podložia by práce mohli trvať približne dva mesiace, v prípade recyklácie len tri, maximálne štyri dni,“ hovorí 1. zástupca primátora Jakub Gajdošík.

Viac o tom, ako budú prebiehať práce a s akými obmedzeniami treba počítať, sa dočítate na nasledujúcej strane.

Ďalšie aktuálne správy

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM
======= >>>>>>> c6e424c361d8f27037ade60c6234148f30c95479