Rôzne Správy

Muž, ktorý zmenil tvár Bystrice. Podpísal sa pod Kalváriu aj Diecézne centrum

Osobne sa stretol s pápežom a precestoval viac ako 80 krajín sveta. Poznáte bystrického architekta, publicitu, výtvarníka a cestovateľa Jozefa Frtúsa?

Ilustračný obrázok k článku Muž, ktorý zmenil tvár Bystrice. Podpísal sa pod Kalváriu aj Diecézne centrum
Foto: Marcel Páleš / Zdroj: Dnes24.sk

Hosťom novembrového stretnutia v rámci cyklu Osobnosti bude architekt, publicita, výtvarník a cestovateľ Ing. arch. Jozef Frtús. Rodák z obce Podlužany žije v Banskej Bystrici viac ako štyridsať rokov. Vyštudoval gymnázium v Leviciach a Fakultu architektúry SVŠT v Bratislave, odbor architektúra a stavba miest. Je autorom viacerých stavieb na Slovensku (hlavne v Banskej Bystrici, Brezne a Nitre), vrátane mnohých sakrálnych stavieb.

Za projekt rekonštrukcie komplexu Kalvárie v Banskej Bystrici a architektonický návrh Diecézneho centra Jána Pavla II. v Banskej Bystrici bol ocenený Cenou primátora mesta Banská Bystrica. S pápežom Jánom Pavlom II. mal príležitosť sa aj osobne stretnúť.

Jozef Frtús je autorom a vydavateľom viacerých kníh. Doplnil a vydal knihu Vinice v džungli, ktorú spracoval historik František Vnuk. Je autorom monografie rodnej obce Podlužany. Nedávno vydal zbierku karikatúr osobností Banskej Bystrice.

Jeho veľkou záľubou je cestovanie. Navštívili viac ako 80 krajín sveta. Svoje dojmy z ciest predstavil Banskobystričanom prostredníctvom fotografických výstav a cestovateľských besied.

Štátna vedecká knižnica v Banskej Bystrici pripravuje priateľské stretnutie s Jozefom Frtúsom, ktoré sa uskutoční v pondelok 7. novembra 2016 o 16:00 v Spoločenskej sále Štátnej vedeckej knižnice v Banskej Bystrici.

Pozrite si v priloženej fotogalérii jesenné zábery Bystrice od mladého fotografa Petra!

V OBRAZOCH: Úchvatné jesenné zábery bystrického fotografa
20
Galéria
Foto: Peter Braciník
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM