Murgaš už nebude kandidátom Smeru-SD na župana

Predseda Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) Milan Murgaš (Smer-SD) už nebude v tohtoročných voľbách nominantom strany Smer-SD na svoju doterajšiu funkciu.

Webnoviny -

Ako uviedol pre agentúru SITA, dnes popoludní odovzdal svojej krajskej straníckej predsedníčke Jane Laššákovej list, v ktorom sa nominácie za Smer-SD vzdáva. „Vzhľadom na pomery v krajskej organizácii Smer-SD a antisociálnu politiku podpredsedu Smer-SD, pána Vladimíra Maňku, si Vám dovoľujem oznámiť, že dnešným dňom (20. augusta, pozn. SITA) rezignujem na kandidatúru vo voľbách na funkciu predsedu BBSK za politickú stranu Smer-SD,“ uvádza Murgaš v liste. Na otázku agentúry SITA, čo má na mysli pod antisociálnou politikou Maňku odmietol Murgaš odpovedať s tým, že na tú tému bude robiť špeciálnu tlačovú besedu. Odmietol, že by jeho dnešná rezignácia súvisela s tým, že kandidátom Smeru-SD na post banskobystrického župana by podľa informácií agentúry SITA mal byť práve v jeho liste spomínaný, nedávno znovuzvolený poslanec Európskeho parlamentu a bývalý primátor Zvolena Vladimír Maňka. Pomery v krajskej organizácii, ktoré v liste uvádza ako jeden z dôvodov svojej rezignácie, vidno podľa neho na hlasovaniach poslancov za Smer-SD v banskobystrickom župnom zastupiteľstve.

Nevylúčil, že bude kandidovať, a to nielen ako nezávislý kandidát, ale prípadne aj za nejakú inú politickú stranu. „Sú ponuky rôzne,“ povedal Murgaš. Na otázku, či po jeho dnešnom rozhodnutí bude nasledovať aj jeho odchod zo strany Smer-SD, odpovedal: „Ja predpokladám, že ma vylúčia, pretože ak pôjdem kandidovať za inú stranu alebo ako nezávislý, tak podľa stanov by ma mali vylúčiť.“ Dodal pritom, že stále nie je rozhodnutý, či bude kandidovať.

Podľa informácií agentúry SITA od členov tejto strany, ktorí si neželajú byť menovaní, vedenie Smeru-SD presadzovalo ako kandidáta na banskobystrického župana Maňku, kým krajská organizácia navrhovala Murgaša. Že sú v hre títo dvaja kandidáti dnes dopoludnia agentúre SITA priamo potvrdil okresný predseda Smeru-SD v Rimavskej Sobote Pavel Struhár, keď na otázku agentúry SITA, či bude krajská rada na zasadnutí v pondelok rozhodovať medzi Murgašom a Maňkom, odpovedal: „Čo viem ja zatiaľ, tak tak“.

Ďalší okresní predsedovia, s ktorými sa agentúre podarilo skontaktovať, buď tvrdili, že je to pre nich nová informácia, alebo sa k otázkam odmietli vyjadriť. Podobne aj krajská predsedníčka Jana Laššáková, ktorá v stredu na priamu otázku, či by mal byť kandidátom na župana Maňka po niekoľkosekundovom mlčaní uviedla: „Naozaj, nebudem sa vyjadrovať, dokiaľ sa neprerokujú veci v krajskej rade.“

Župan Murgaš na otázky možnej kandidatúry Maňku ešte v stredu popoludní odpovedal, akoby o ničom nevedel. Uviedol, že nemá takú informáciu, že by nemal byť nominantom Smeru-SD na župana. „Ja na to nič nemôžem povedať, lebo ja viem, že to nie je pravda,“ povedal Murgaš. Na následnú otázku, či teda bude kandidátom Smeru-SD na župana, však uviedol: „Musíte sa opýtať príslušných funkcionárov strany Smer, pretože oni sa musia k tomu vyjadriť. Ja zatiaľ ešte ani neviem, či vôbec pôjdem kandidovať, takže tieto otázky sú také úplne predčasné.“ Dodal, že keď sa rozhodne kandidovať, bude o tom informovať prostredníctvom tlačovej konferencie.

Laššáková pre agentúru SITA 12. augusta uviedla, že kandidátom Smeru-SD je Milan Murgaš, o podpore ktorého rokujú s ĽS-HZDS a SNS a rokovania chcú uzavrieť do konca augusta. Na druhý deň agentúru oslovila, aby svoje vyjadrenia doplnila o to, že Murgaš je zatiaľ neoficiálnym kandidátom, a hoci o podporu preňho rokujú so spomínanými stranami, nič nie je uzavreté, a to ani meno kandidáta Smeru.

SITA

Odporúčame

Tento článok nie je možné komentovať.