Ivana Kováčiková Správy

Meteorológovia vystríhajú pred búrkami. V bystrickom okrese môžu udrieť aj s krúpami!

Ak sa chystáte do ulíc, vybavte sa radšej dáždnikom. Okres Bystrica môžu zasiahnuť búrky s krúpami. Kedy treba rátať s výčinmi počasia?

Ilustračný obrázok k článku Meteorológovia vystríhajú pred búrkami. V bystrickom okrese môžu udrieť aj s krúpami!
Zdroj: Dnes24.sk

Počasie sa môže zmeniť v priebehu pár minút, preto radšej nič nenechávate na náhodu. „V okrese Banská Bystrica sa ojedinele očakáva výskyt búrok s krúpami, ktoré predstavujú potenciálne nebezpečenstvo pre ľudské aktivity,“ píše sa na webe Slovenského hydrometeorolo­gického ústavu.

S búrkami môžu byť podľa slov meteorológov spojené krátkodobé ale intenzívne lejaky, pri ktorých môžu úhrny dosiahnuť 10 – 30 mm a nárazy vetra rýchlosť 18 – 23 m/s (60 – 85 km/h).

A kedy treba obzvlášť zvýšiť opatrnosť? Výstraha 1. stupňa pred búrkami pre okres Banská Bystrica platí v pondelok do 18:00 hod.

„Intenzita sprievodných javov je v danej ročnej dobe a oblasti bežná, ale môže spôsobiť škody menšieho rozsahu,“ uvádza ďalej SHMÚ s tým, že pri spomínaných búrkach je možný výrazný, prechodný vzostup vodných hladín na malých tokoch a výskyt povodňových úkazov mimo tokov (stekanie vody zo svahov, bahnotok, zatápanie pivníc, podchodov, podjazdov).

Foto: ilustračné

Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM