Marcel Páleš Správy

Mestskí policajti s novým vozidlom: Po meste sa budú voziť na elektromobile!

Európsky týždeň mobility v Banskej Bystrici spestrí aj odovzdanie elektromobilu Mestskej polícii. Aj policajti sa tak stanú príkladom ekologického spôsobu dopravy a prispejú k ochrane životného prostredia.

Ilustračný obrázok k článku Mestskí policajti s novým vozidlom: Po meste sa budú voziť na elektromobile!
Zdroj: TASR

Odovzdanie vozidla je súčasťou projektu E-jazda v meste, ktorý je realizovaný v spolupráci s mestami, združením Ad Vocem a spoločnosťou EEI. Hlavným cieľom projektu je poukázať na potenciál uplatnenia elektromobilov ako praktických dopravných prostriedkov v mestách na Slovensku. Záštitu nad podujatím prebral Peter Pellegrini, štátny tajomník Ministerstva financií SR.

Najekologickejšie spôsoby dopravy

V pondelok 16. septembra 2013 odovzdajú zástupcovia Stredoslovenskej energetiky, a. s., (SSE) elektromobil Peugeot iOn do užívania Mestskej polícii v Banskej Bystrici. Elektromobily patria v súčasnosti medzi najekologickejšie spôsoby dopravy.

Výhodou elektromobilov je nulová produkcia emisií, zníženie prevádzkových nákladov či nižšia hlučnosť. Elektromobily sú poháňané elektrickým motorom, ktorý je napájaný elektrickou energiou uloženou v batérii. Batéria je nabíjaná z elektrickej siete a čiastočne získava energiu regeneratívnym brzdením.

Zmeniť myslenie ľudí

„Problematika životného prostredia sa týka nás všetkých. Aj preto je nesmierne dôležité hľadať nové spôsoby a riešenia dopravy, využívať technický pokrok a inovácie v automobilovom priemysle. Dôležité je však zmeniť aj myslenie ľudí a pritiahnuť väčšiu pozornosť k technológiám, ktoré sú pre životné prostredie, a teda aj pre nás, šetrnejšie. Tomu, ako pevne verím, pomôže v našom meste aj nový elektromobil, ktorý dnes dostala do užívania Mestská polícia,“ povedal Peter Gogola, primátor mesta Banská Bystrica.

Základným predpokladom fungovania elektromobilov je aj budovanie infraštruktúry. V Banskej Bystrici pribudne aj nabíjacia stanica, ktorá bude k dispozícii aj verejnosti na Kapitulskej ulici. Pri nabíjacej stanici budú vyhradené dve parkovacie miesta a jej použitie bude bezplatné.

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM