Monika Obrtalová Rôzne

Mesto ide do novej banky: Čo to pre obyvateľov znamená?

Mesto Banská Bystrica prechádza do novej banky, prioritným cieľom je v dlhodobom horizonte zmeniť negatívne podmienky, ale zároveň aj ušetriť. Ako ďalej konkretizoval pre médiá ekonomický námestník Branislav Slaný, poslanci dnes na rokovaní mestského

Podľa výpočtov by mohlo ísť počas desiatich rokov o úsporu od 300 000 do 500 000 eur na úveroch, čiže na poplatkoch za úrok, taktiež sa ušetrí 100 000 eur na platobnom styku. Ročne tak mesto ušetrí 10 000 eur na platobnom styku v novej banke. A čo to znamená pre ľudí? „Správa pre občanov mesta je aj to, že v blízkej dobe bude mať novú banku, a to má vplyv aj na finančné transakcie medzi obyvateľmi mesta a mestom samotným, aj čo sa týka škôl, iných rozpočtových organizácií,“ pokračoval Slaný.

[blockquote]Mesto má momentálne tri úvery, v pôvodnej Prima banke Slovensko, by ich splácalo do roku 2016, v novej ich bude splácať 10 rokov. V pôvodnej banke Bystrica splatí úvery predčasne, zaplatí aj sankčný poplatok, a zároveň ju na celý tento objem peňazí zaúveruje nová banka. „Tá už nám sankčný poplatok zmluvne nebude dávať,“ pokračoval Slaný. Podľa jeho slov je to pre mesto plus – ak by chcelo v budúcnosti v rámci konkurenčnej súťaže prejsť do inej banky. „Netvrdím, že sa to bude diať často, pretože odchod z banky, to je ako rozvod, s tým veľa vecí súvisí, preklápanie účtov atď.,“ dodal Slaný.[/blockquote] Priblížil, že od novembra minulého roku úverové zmluvy s bankou začali vykazovať pre mesto značne nevýhodné podmienky. Banka mohla napríklad jednostranne zvýšiť maržu, teda nákladovú úrokovú položku, ktorú muselo mesto začať bezodkladne platiť. „Čiže bez podpisu dodatku zmluvy, tak boli nastavené zmluvné podmienky, v absolútnej sume to znamenalo minulý rok nárast 25 000 eur, tento rok už 70 000 eur zaťaženie do rozpočtu,“ pokračoval Slaný.

[blockquote]Ako uviedol druhý dôvod, splácanie istiny bolo nastavené progresívne, v ďalších rokoch malo mesto tak každoročne platiť stále väčšiu čiastku z istiny. „Preto potrebujeme reštrukturalizáciu úverov, aby sme si mohli úvery, ktoré mesto má, rozložiť na rovnomerné splácanie na 10 rokov s príslušnou zafixovanou úrokovou sadzbou, aby nám partner nemohol ľubovoľne dvíhať úroky,“ vysvetlil Slaný.[/blockquote] Na otázku, ako hodnotí reštrukturalizáciu úverov, poslanec Tomáš Novanský (poslanecký klub Smer-SD, SNS, ĽS-HZDS) uviedol, že dostať sa z tejto úverovej zmluvy je prioritou mesta. „Ja som myslel, že príde nulový variant, prišiel variant ekonomicky výhodný pre mesto, preto som hlasoval za a myslím si, že z toho strednodobého hľadiska bude mesto úspešné, keď sa dostane z tejto úverovej zmluvy,“ dodal Novanský.

bystrica24.sk/tasr

Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM