Merania odhalili nepríjemné skutočnosti: V Bystrici nás trápia tieto pele
Denné koncentrácie spór húb (plesní) dosahujú veľmi vysoké koncentrácie. Čo ukázali merania pod Urpínom?
V uplynulom týždni dominoval v ovzduší na celom území Slovenska peľ slabšie alergizujúcej pŕhľavy. Peľ tráv z čeľade lipnicovitých dosiahol ešte alergologicky významné koncentrácie na strednom, severnom a východnom Slovensku. Konštatovala k aktuálnej peľovej situácii RNDr. Janka Lafférsová z oddelenia lekárskej mikrobiológie Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Banskej Bystrici.
„Najvyššie denné koncentrácie peľu tráv zachytila monitorovacia stanica v Žiline, v Košiciach a v Banskej Bystrici. Ostatné monitorovacie stanice uvádzajú denné koncentrácie peľu tráv nižšie ako 30 peľových zŕn v metri kubickom vzduchu. Peľ pŕhľavy vo vyšších koncentráciách zachytili v Banskej Bystrici , v Košiciach a v Nitre. V ovzduší sa ešte vyskytoval v nízkych koncentráciách peľ astrovitých, mrkvovitých, mrlíkovitých rastlín, skorocelu a štiavu,“ uviedla Lafférsová.
Upozornila však, že dráždivý peľ inváznych rastlín- paliny a ambrózie už zachytili všetky monitorovacie stanice. Peľ paliny a ambrózie bude po trávach patriť k najsilnejšími a najvýznamnejšími alergénom leta i skorej jesene. Spóry húb (plesní) boli zastúpené najmä rodmi Cladospórium a Alternária. Vplyvom zrážok a búrkovej činnosti dochádzalo v uplynulých dňoch k výraznému poklesu denných koncentrácií peľu všetkých druhov v ovzduší.
Ako poznamenala, v týchto a budúcich dňoch bude pokračovať obdobie s významným zastúpením slabšie alergizujúcej pŕhľavy. Na väčšine územia sa denné koncentrácie peľu pŕhľavy udržia vo vysokých až veľmi vysokých hladinách. Peľ tráv z čeľade lipnicovitých dosiahne väčšinou už len nízke až veľmi nízke denné koncentrácie, rovnako ako aj peľ paliny a ambrózie.
„Predpokladáme, že alergologicky významné denné koncentrácie dosiahne peľ paliny a ambrózie až v priebehu augusta,“ zdôraznnula Lafférsová. V ovzduší sa okrem peľu spomenutých druhov bude vyskytovať peľ skorocelu, štiavu, chmeľu, astrovitých, mrkvovitých a mrlíkovitých rastlín. Pokles denných hladín peľu bude naďalej výrazne ovplyvňovať najmä búrková činnosť. Denné koncentrácie spór húb (plesní) však dosiahnu veľmi vysoké koncentrácie.
Foto: ilustračné