Mená domácich osobností už aj na tabuliach

V Banskej Bystrici našli miesto svojho posledného odpočinku mnohé významné osobnosti. Mená skladateľov, spisovateľov, dramatikov, architektov, ale aj osobností cirkevného života sú oddnes zverejnené aj na informačných tabuliach. Magistrát totiž osadi

Monika Obrtalová

„Hrdosť na odkaz našich predkov je jedným z pilierov zdravého lokálpatriotizmu. Banská Bystrica mala aj v minulosti šťastie na osobnosti. Dlhý zoznam ich mien na oboch cintorínoch to dokazuje. Pre Banskobystričanov i pre návštevníkov nášho mesta budú orientačné tabule užitočnou pomôckou. Verím, že v podobných aktivitách budeme pokračovať a podľa možnosti zintenzívnime aj starostlivosť o hrobové miesta osobností,“ konštatoval primátor Peter Gogola.

Medzi menami na orientačných tabuliach nájde návštevník aj takých velikánov ako Ján Móry, Svetozár Stračina, Anton Anderle, Andrej Hanzlík, Martin Rázus. Nechýbajú ani mená osobností cirkevného života a označenia hrobov rehoľných sestier. Zoznam osobností, ktorých mená sa ocitli na orientačných tabuliach, konzultovala banskobystrická samospráva s členmi Komisie pre pamätihodnosti, ktorá je zostavená z radov odborníkov. Mesto Banská Bystrica zároveň očakáva zo strany verejnosti ďalšie návrhy na zaradenie mien osobností do zoznamu.

Zdroj: TASR Foto: Mesto Banská Bystrica

Tento článok nie je možné komentovať.