Medzinárodný festival opäť v Bystrici. Ekotopfilm - Envirofilm prichádza s varovaním

Na konci evolúcie nie je krása. V tomto duchu sa bude niesť 23. ročník obľúbeného festivalu filmov, ktorý odštartuje už o pár dní!

Jakub Forgács

Futuristické videá ukazujú, ako môže vyzerať život na planéte – ak naďalej nebudeme chrániť životné prostredie. Kampaň sprevádza 23. ročník Medzinárodného festivalu filmov Ekotopfilm – Envirofilm 2017. Aj tento raz sa na ňom súťažne predstavia dokumentárne filmy a snímky o problémoch, s ktorými bojuje naša Zem. Jedným z nich je napríklad trend rýchlej módy, ďalším záhada miznutia plastov v oceánoch či obrovské plytvanie jedlom.

Záujmy Zeme sa už dlhšie pokúša hájiť medzinárodne oceňovaná a uznávaná právnička Polly Higginsová, ktorá je aj predkladateľkou zákona o ekocíde. Ide o ničenie rozsiahlych oblastí prírody nukleárnou vojnou, nadmerné využívanie zdrojov či ukladanie škodlivých chemikálií. Polly bude špeciálnym hosťom festivalu. Okrem nej však do Banskej Bystrice príde aj dobrodruh a cestovateľ Peter „Becko“ Ondrejovič. Na besede v Štátnej vedeckej knižnici v stredu, 24. mája o 17:30 priblíži, aká nádherná a zároveň nebezpečná je krajina vodopádov a stolových hôr – Venezuela. Na rovnakom mieste a v rovnakom čase sa vo štvrtok, 25. mája bude diskutovať opäť – tentoraz o envirokrimi­nalite. Odborníci budú hovoriť o tom, aké ťažké je nájsť vinníka a ešte ťažšie usvedčiť ho z trestného činu proti prírode.

Festivalový program však nezabúda ani na najmenších. Detský Juniorfest už tradične počas celého týždňa (22. – 26. 05. ) v čase od 9:00 – do 13:00 ponúkne rôzne enviroaktivity v Europa SC. Žiaci a deti si môžu vyskúšať hru S prírodou sa (ne)hrá či odmerať si vlastnú ekostopu v Ekomeračii. Je to nadrozmerný model Zeme, vybavený superpočítačom, ktorý vypočíta hodnotu vášho konzumného života. To znamená, že určí, ako veľmi škodíte planéte. Ekomerač bežne nebýva verejnosti prístupný, preto máte jedinečnú možnosť ho vyskúšať.

Ďalej sú pre deti prichystané aj aktivity priamo v prírode. V pondelok, 22. mája o 19:00 sa na amfiteátri dozvedia niečo zo života Vtákov v tŕní, no a pre rodičov sa chystá premietanie dokumentárneho filmu Pavla Barabáša-SURI. Vo štvrtok v záhrade ŠOP SR od 9:00 budú na deti čakať odborníci zo ZOO Bojnice, a prinesú aj zvieratá.

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk

Odporúčame