Monika Földešiová Rôzne

Mesto a jeho kazy: Majiteľ strašidla konečne začal konať

Banskobystrický okrášľovací spolok, ktorý v júli tohto roku realizoval projekt s názvom Bystrické strašidlá – stavby, ktoré špatia naše mesto, informuje verejnosť o doteraz zistených stanoviskách vlastníkov.

Ilustračný obrázok k článku Mesto a jeho kazy: Majiteľ strašidla konečne začal konať
Foto: Monika Földešiová

Cieľom projektu bolo zapojiť verejnosť do diskusie o stave budov v Banskej Bystrici, ktoré podľa domácich, ale aj návštevníkov mesta najviac špatia jeho vzhľad. Do ankety sa zapojili stovky hlasujúcich, ktorí zostavili rebríček tých najväčších bystrických strašidiel. Na nelichotivom prvom mieste sa umiestnila autobusová stanica, ktorá získala 480 hlasov. Za ňou sa na druhom mieste nachádza budova starého Tesca s počtom hlasov 193. Na treťom mieste skončila budova bývalej Slovenky so 135 hlasmi.

„Banskobystrický okrášľovací spolok plní úlohu informátora, a preto oslovil vlastníkov budov starého Tesca a bývalej Slovenky so žiadosťou o vyjadrenie stanoviska k zúfalému stavu sporných budov, ako aj o zámeroch s budovami, prípadne konkrétnych dátumoch realizácie projektov," povedala Diana Vigašová z BBOS. V prípade „víťaza“ ankety – autobusovej stanice, BBOS komunikuje najmä s Mestom Banská Bystrica, ktoré podľa vlastných slov aktívne rieši problém autobusovej stanice s investorom, a preto bude o stave stanice informovať samo a podrobnejšie v blízkej budúcnosti.

Okrem toho BBOS oslovil vlastníkov menovaných budov prostredníctvom otvorených listov. „Žiaľ, musíme konštatovať, že až po druhom kontaktovaní sa nám podarilo získať stanovisko vlastníkov, čo je viac ako smutné najmä v prípade Starého Tesca, ktoré vlastní veľká a vplyvná spoločnosť“, uviedla Vigašová.

V stanovisku spoločnosti Tesco Stores SR, a.s. stojí, že vlastník už vykonal aktivity smerujúce k náprave zanedbaného stavu, napr. „odstránenie visiacich častí nefunkčnej elektroinštalácie, upratanie priestoru pod terasou, oprava mreží vedúcich na schodište na terasu, oprava dverí na regulačnej stanici plynu.“ O prípadných ďalších krokoch chce spoločnosť informovať cez Banskobystrický okrášľovací spolok verejnosť. „Nepokladáme za dostatočné opatrenia, ktoré sa vykonali, pretože tieto vyplývajú priamo z legislatívy. Z tohto dôvodu očakávame ďalšie kroky zo strany vlastníka k riešeniu katastrofálneho stavu budovy“, uviedla Vigašová.

V stanovisku vlastníka bývalého priemyselného areálu Slovenka sa uvádza, že v areáli „momentálne prebiehajú búracie práce“. Keďže v platnom územnom pláne centrálnej mestskej zóny je časť areálu vedená ako priemyselný areál, je nutné prijať VZN na zmenu stavu, aby mohla byť dokončená projektová dokumentácia potrebná na vydanie stavebného povolenia. „Vlastník areálu v stanovisku uviedol, že stavbu plánuje dokončiť v roku 2014“, povedala Vigašová.

O ďalších krokoch, ktoré Banskobystrický okrášľovací spolok plánuje vykonať, bude priebežne informovať verejnosť. V najbližšej budúcnosti osloví vlastníkov bývalého kina Hviezda, nákladnej stanice pod kameňolomom ako aj vlastníkov historických budov, ktoré boli do ankety zapojené. Otvorené listy, ako aj reakcie vlastníkov je možné nájsť na web stránke Banskobystrického okrášľovacieho spolku www.bbos.sk.

foto: facebook.com

Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM