Správy Samospráva

Lunter po dvoch rokoch vo funkcii župana: Nezačínali sme z bodu 0, ale v bode -5

Podľa slov Luntera nové vedenie kraja nastavilo otvorené výberové konania a do vedúcich pozícií úradu sa dostali schopní, pracovití a odhodlaní ľudia, ktorí dnes pracujú v prospech občanov.

Ilustračný obrázok k článku Lunter po dvoch rokoch vo funkcii župana: Nezačínali sme z bodu 0, ale v bode -5
Zdroj: TASR

Napriek ťažším začiatkom sa v Banskobystrickom samosprávnom kraji (BBSK) podarilo za dva roky dotiahnuť do úspešného konca viaceré projekty, mnohé naštartovať, odblokovať čerpanie eurofondov či obnoviť vzťahy s ostatnými krajmi a rokovania s vládou. Takto zhodnotil predseda BBSK Ján Lunter svoje dvojročné obdobie pôsobenia vo funkcii šéfa kraja i svojich spolupracovníkov z úradu.

„Keď sme pred dvomi rokmi nastupovali, išli sme do toho s víziou o kraji, kde chcú aktívni ľudia žiť, zakladať si rodiny a plnohodnotne tráviť čas. Niektorí politici majú šťastie, že po nástupe do funkcie nájdu fungujúci úrad, rozbehnuté procesy, pripravené projekty a naskočia do dobre rozbehnutého vlaku. My sme našli prázdne zásuvky, posilňovňu a posteľ. Nezačínali sme z bodu nula, my sme začínali v bode mínus päť,“ konštatoval Lunter s tým, že od začiatku jeho pôsobenia nebolo cieľom „iba kúriť a svietiť“.

Rekonštrukcie ciest aj budovanie mostov

Ako uviedol, za dva roky sa im podarilo zrekonštruovať celkovo viac ako 200 kilometrov ciest za vyše 27 miliónov eur.

„Kraj splatil azda najväčší cestný dlh z minulosti a ukončil rekonštrukciu 49 kilometrov najhorších úsekov ciest druhej triedy 531 a 532 spájajúcich Tisovec s Červenou Skalou a Tornaľu s Muráňom. V rekonštrukciách a výstavbách ciest, mostov a cyklotrás budeme pokračovať aj v budúcom roku s celkovým rozpočtom 28 miliónov eur,“ zdôraznil predseda BBSK.

Podľa neho nové vedenie kraja nastavilo otvorené výberové konania a do vedúcich pozícií úradu sa dostali schopní, pracovití a odhodlaní ľudia, ktorí dnes pracujú v prospech občanov.

„Zodpovedne sme tiež pristúpili k téme verejných obstarávaní a za to, ako ich vedieme, sme v októbri získali druhýkrát cenu Fair Sourcing Awards, čo je najvyššie ocenenie v tejto oblasti v strednej Európe,“ poznamenal Lunter.

Sociálna ekonomika, sociálne služby či zdravotníctvo patria medzi priority BBSK a ten sa snaží robiť v tejto oblasti systémové opatrenia. Zároveň však apeluje na vládu, aby problémy ako starnutie obyvateľstva, nedostatok lekárov a zamestnávanie ľudí zo znevýhodnených a marginalizovaných skupín neodsúvala na druhú koľaj, ale spolupracovala na ich riešení so samosprávami.

„V Detve založila župa prostredníctvom svojej rozvojovej agentúry prvú krajskú pediatrickú ambulanciu, v ktorej zamestnala lekárku a zdravotnú sestru. Podobný model, v ktorom sa o všetku administratívu postará kraj a lekár bude "iba“ liečiť pacientov, je BBSK pripravený preniesť aj do ďalších okresov. Podporu v krajskom zastupiteľstve našli dotácie na vybavenie ambulancií všeobecných lekárov a špecialistov na území kraja a vznik nových zubno-lekárskych ambulancií. Už v rozpočte na budúci rok je na to vyčlenených 100 000 eur," konštatoval Lunter v rámci odpočtu práce úradu vrátane poslancov BBSK.

„Kraj založil tiež dva sociálne podniky, ktoré dnes dávajú prácu trom desiatkam ľudí, ktorí by inak zrejme navždy uviazli v sociálnom systéme. Prácu vedia v budúcnosti ponúknuť ešte asi stovke ďalších,“ dodal okrem iného predseda BBSK.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM