Ilustračný obrázok k článku Lunter o rozpočte BBSK: Na rekonštrukcie ciest sme vyčlenili rekordnú čiastku
Zdroj: TASR

Lunter o rozpočte BBSK: Na rekonštrukcie ciest sme vyčlenili rekordnú čiastku

Banskobystrický samosprávny kraj z rozpočtu zafinancuje obnovu ciest, škôl, fasádu Thurzovho domu i Osrblie. Pozrite, na čo všetko sa ujdú peniaze!

Jakub Forgács Samospráva
Jakub Forgács Samospráva

Lunter o rozpočte BBSK: Na rekonštrukcie ciest sme vyčlenili rekordnú čiastku

Banskobystrický samosprávny kraj z rozpočtu zafinancuje obnovu ciest, škôl, fasádu Thurzovho domu i Osrblie. Pozrite, na čo všetko sa ujdú peniaze!

Ilustračný obrázok k článku Lunter o rozpočte BBSK: Na rekonštrukcie ciest sme vyčlenili rekordnú čiastku
Zdroj: TASR

Z rozpočtu Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) na budúci rok, ktorý v pondelok schválili krajskí poslanci na zasadnutí v Banskej Bystrici, pôjdu milióny eur na cesty II. a III. triedy vo viacerých okresoch, rovnako do kvalitnejšej starostlivosti v Domove sociálnych služieb (DSS) v Ladomerskej Vieske, rekonštrukcie fasády sa dočká historický Thurzov dom v Banskej Bystrici, obnovy aj školy v kraji v zriaďovateľskej pôsobnosti BBSK, či biatlonový areál v Osrblí.

Do roku 2020 si dal kraj pod vedením predsedu BBSK Jána Luntera za cieľ obnoviť minimálne 300 kilometrov ciest II. a III. triedy v BBSK. Má ísť o komplexnú rekonštrukciu ciest spolu so 120 mostmi. Na základe schváleného rozpočtu sa jej dočkajú mosty cez Ipeľ, Vrbovka a Ipeľské Predmostie, ktoré sú dôležité pri cezhraničnej spolupráci.

„Na rekonštrukcie ciest, ktoré sú v našom kraji vo veľmi zlom stave, sme v rozpočte vyčlenili rekordnú čiastku,“ konštatoval šéf kraja Lunter.

Desiatky miliónov na opravy ciest

Na prevádzku, údržbu a rekonštrukciu cestnej infraštruktúry poslanci schválili investíciu v celkovej výške 32 miliónov eur. BBSK chce do konca roku 2020 rovnako vyčerpať všetkých 40 miliónov eur z eurofondov, ktoré sú na rekonštrukcie ciest II. a III. triedy v BBSK alokované.

Naplánovaná je i rekonštrukcia cesty do Vlkanovej spolu s obnovou mosta cez Hron za 1 600 000 eur. Kraj plánuje investovať 8,5 milióna eur do rekonštrukcie ciest III. triedy v okresoch Lučenec, Rimavská Sobota, Veľký Krtíš, Krupina, Žiar nad Hronom, Žarnovica, Detva a Poltár, ktoré sú spádové. Je to približne 90 kilometrov ci­est.

Podľa Luntera priamo v Banskej Bystrici chcú riešiť kapacitne nedostatočnú cestu od Podlavíc až k Rooseveltovej nemocnici, kde ľudí trápia kolóny, rozšírením cesty a úpravou kruhového objazdu. Obnovovať sa majú tiež problematické úseky ciest ako v Železnej Breznici, trpiace zosuvom časti cesty. Rovnako sa bude stavať nová cesta na prepojenie ciest do Pršian a sprístupnenie lokality Pršianskej terasy.

Obnovy škôl aj Thurzovho domu

„Na zastupiteľstve sme tiež schválili investíciu 150 000 eur do vybudovania prístupovej komunikácie k turistickému cieľu Predná Hora. Doprava je jednou z mojich najväčších priorít,“ dodal Lunter.

Poslanci okrem reštaurovania fasády Thurzovho domu na banskobystrickom Námestí SNP, obnovy škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti kraja, schválili i transformačný plán DSS Ladomerská Vieska. Podľa kraja ide o dlho plánovaný projekt transformácie domova na menšie zariadenia. V súčasnosti poskytuje len jeden druh sociálnej služby celoročnou formou pre 50 prijímateľov sociálnej starostlivosti.

„Ide o DSS, ktorý poskytuje služby zdravotne postihnutým občanom od roku 1955. V súčasnosti sídli v štyroch budovách, ktoré už nevyhovujú aktuálnym potrebám. Ani jedna z nich nie je bezbariérová. Vďaka transformácii budú môcť prijímatelia využívať komunitné služby a vytvoria sa kapacity pre ambulantné sociálne služby, ktoré sú v okrese Žiar nad Hronom nedostatočné,“ zdôvodňuje vedenie BBSK.

Kraj, ktorý usiluje o možnosť mať Svetový pohár v biatlone v Osrblí, investuje 190 000 eur i na nákup technických zariadení na výrobu snehu v tomto areáli. Vďaka tomu bude vraj opäť možné získať licenciu A pre biatlonový areál a na Slovensku bude opäť možné robiť Svetové poháre IBU a majstrovstvá sveta.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM
Magazín