Marcel Páleš Rôzne

Boj o letné brigády sa zvádza aj v Bystrici: Zohnať flek sa dá, ale...

Prázdniny si naplno užívajú aj bystrickí študenti. Niektorí však namiesto oddychu si chcú zarobiť na letných brigádach. Zisťovali sme, či je to v čase krízy pod Urpínom ťažké.

Ilustračný obrázok k článku Boj o letné brigády sa zvádza aj v Bystrici: Zohnať flek sa dá, ale...
Zdroj: Dnes24.sk

Už na základe odpovedí mladých ľudí a tiež zamestnávateľov je zrejmé, že možností letných brigád je v súčasnosti o čosi menej, ako tomu bolo dva-tri a viac rokov dozadu. Avšak stále dostatok na to, aby sa mladí niekde uchytili. Nejeden mladý človek si aj chce ísť zarobiť, ale zväčša pri hľadaní stroskotá na tom, že už ho niekto predbehol.

Miesta na brigádovanie sa nájdu

„Dávali sme avízo a tiež sa mnohí chodia pýtať. Vzali sme piatich študentov, ktorí u nás brigádujú,“ povedali nám v kaviarni Kafečko na Lazovnej. Podobná reakcia bola aj vo Forum Caffé na Námestí SNP. „Chodia stále, ale už sme vzali,“ povedali nám v podniku vedľa Katedrály Xaverského.

Síce napríklad v bižutérii na Dolnej ulici brigádnikov nebrali, na ostatných miestach nám odpovedali kladne. Voľné miesta na letné brigádovanie sa v iných opýtaných predajniach vypĺňali. „Áno, mladí sa chodia pýtať. Aj sme na letnú brigádu zobrali,“ odvetili nám v bagetérii na H. Vajanského. „Jasné, chodia, pýtajú sa a aj sme brali,“ reagovali aj v zmrzlinárni v obchodnom centre. S rovnakou odpoveďou sme sa stretli aj v hračkárstve.

Mladí si zarobiť chcú

Väčšina mladých si cez leto zarobiť chce. Snažia sa nájsť si nejakú brigádu, ale tých, ktorí chcú, je omnoho viac, ako voľných brigádnych miest. Podobne je na tom aj sympatická vysokoškoláčka Dominika (21). „V prvom rade som skúšala hľadať tu v Bystrici, ale keďže som okrem dílerstva a finančného poradenstva nenašla nič iné, rozhodla som sa skúsiť inde. Zrejme jediné miesto na Slovensku, kde sa vždy dá nájsť brigáda, je Bratislava. Aj som tam bola na týždeň, ale keď tam človek nebýva, tak sa mu to z finančnej stránky veľmi neoplatí. Je to o známostiach. Väčšina mojich známych brigáduje u niekoho známeho, ktorý im to miesto dohodil,“ reagovala.

Zdá sa, že dôležitá je aj rýchlosť. Prváčka na vysokej škole Janka (19) nám prezradila, že sa jej podarilo zamestnať sa v hypermarkete, ale o miesto sa zaujímala už vopred. „Ak by som hľadala na začiatku júla, asi by som už nič nenašla,“ dodala.

Kto skôr príde, ten skôr berie

Stredoškolák Patrik (18) skúša hľadať od minulého týždňa a nedarí sa mu. „Obehávam všetko možné, ale všade už majú. Škoda, že tu nie je viac veľkých závodov, kam by sa dalo ísť tiež. Čo už, moja chyba, mal som asi skôr začať. Všetko je teraz obsadené,“ posťažoval sa.

Vysokoškoláčka Dušana (23) sa rovno rozhodla pre zahraničie a doma po voľných miestach na letnú brigádu ani neskúšala pátrať. „Možno by som tu aj niečo našla, lebo tých prevádzok a obchodov je tu po milú Jarmilu, ale mám už dohodnuté zahraničie. Tak spojím príjemné s užitočným.“

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM