Rôzne Správy

L. E. Hudec postavil prvý mrakodrap v Ázii. Rodáci z Bystrice mu splácajú dlh

Výstavný projekt mapuje životnú a profesijnú dráhu otca, staviteľa Juraja Hudeca a jeho slávneho syna, ako aj vzájomný vzťah, vplyv prostredia a prepojenia Banskej Bystrice a Šanghaja.

Ilustračný obrázok k článku L. E. Hudec postavil prvý mrakodrap v Ázii. Rodáci z Bystrice mu splácajú dlh
Foto: Staudinger archív

V Centre architekta Ladislava Eduarda Hudeca, v Späthovej vile v Banskej Bystrici, otvorili vo štvrtok podvečer stálu expozíciu venovanú životu a dielu významného architekta, ako aj jeho otcovi, staviteľovi Jurajovi Hudecovi.

Ako za organizátorov výstavy priblížil Rastislav Udžan, Banská Bystrica je rodným mestom medzinárodne známeho architekta 20. storočia Hudeca, ktorý je autorom prvého mrakodrapu v Ázii Park Hotel. Jeho život bol bohatý na straty a úporné zápasy, ako i na úspechy a plný rozvoj jeho tvorivých schopností napriek zložitým podmienkam.

„Narodil sa v rodine úspešného staviteľa Juraja Hudeca v Banskej Bystrici, ktorého osobnosť ho sprevádzala celým životom. Mladého architekta čakala po vyštudovaní Kráľovskej technickej univerzity v Budapešti úspešná budúcnosť v domácej architektonickej praxi. Všetko sa však zmenilo vypuknutím 1. svetovej vojny, ktorej utrpenia a nástrahy prežil naplno, vrátane ruského zajatia na Sibíri. Po úteku ho pud sebazáchovy priam zázračným spôsobom zaviedol do čínskeho a koncesionárskeho mesta Šanghaj,“ uviedol Udžan.

Hudecovi sa Šanghaj stal na 29 rokov domovom, zanechal tam takmer 400 realizovaných projektov. Neskôr sa usadil v americkom Berkeley, ale už neprojektoval. Jeho meno bolo dlhý čas neznáme. Je pochovaný na Evanjelickom cintoríne v Banskej Bystrici tak, ako si želal.

Podľa Udžana prvý Rok architekta Hudeca bol vyhlásený v Šanghaji v roku 2008. Odvtedy je už mnoho jeho budov zrekonštruovaných a označených ako chránené kultúrne pamiatky.

„Výstavný projekt mapuje životnú a profesijnú dráhu otca, staviteľa Juraja Hudeca a jeho slávneho syna, ako aj vzájomný vzťah, vplyv prostredia a prepojenia Banskej Bystrice a Šanghaja. Je koncipovaná v rámci časovej osi, zohľadňujúc rodinné, spoločenské a dejinné udalosti, ktoré rodinu staviteľa a architekta výraznou mierou ovplyvňovali. Výstava, ktorá potrvá do 28. marca 2020, je zároveň vyjadrením úcty a splatením podlžnosti voči osobnostiam, na ktoré sa nemá zabúdať,“ zdôraznil Udžan.

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM