Správy

Krušné chvíle pre alergikov: V Bystrici namerali najvyššie hladiny peľu v ovzduší

V uplynulých dňoch dominoval na väčšine územia Slovenska peľ drevín z čeľadí cyprusovité-tisovité. Peľ jelše a liesky dosiahol vysoké hladiny na strednom a východnom Slovensku.

Ilustračný obrázok k článku Krušné chvíle pre alergikov: V Bystrici namerali najvyššie hladiny peľu v ovzduší
Foto: Jakub Forgács / Zdroj: Dnes24.sk

Monitorovacie stanice v Bratislave, v Banskej Bystrici a Žiline zachytili už prvý peľ silne alergizujúcej brezy, ktorý v najbližších týždňoch potrápi alergikov. Konštatovala to Janka Lafférsová z oddelenia lekárskej mikrobiológie Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Banskej Bystrici, pod ktoré spadá koordinácia peľovej informačnej služby v SR.

„V uplynulých dňoch dominoval na väčšine územia Slovenska peľ drevín z čeľadí cyprusovité-tisovité. Peľ jelše a liesky dosiahol vysoké hladiny na strednom a východnom Slovensku,“ uviedla.

„Najvyššie hladiny zachytili monitorovacie stanice v Banskej Bystrici a Košiciach. V ovzduší sa vyskytoval i peľ topoľa, jaseňa, vŕby, javora, duba, hrabu a brestu,“ priblížila Lafférsová.

Podľa nej peľová sezóna jelše a liesky v teplejších oblastiach Slovenska sa skončila. Na strednom a východnom Slovensku ešte možno očakávať alergologicky významné koncentrácie. Narastať budú i koncentrácie peľu topoľa, jaseňa, vŕby, javora, hrabu, duba a brestu.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM