Marcel Mojžiš Rôzne

Krásna a pritom úsporná: Top stavba kraja vyrástla v Bystrici!

Aké sú architektonicky najzaujímavejšie a pritom energeticky úsporné nové stavby v Banskobystrickom, Prešovskom a Košickom kraji? Odborná porota česko-slovenskej súťaže Building Efficiency Awards vyhlásila tohtoročných víťazov regionálnych kôl. A Banská Bystrica sa nenechala zahanbiť.

Do prvého ročníka súťaže Building Efficiency Awards sa od 14. marca do 31. júla prihlásilo 141 stavieb či rekonštrukcií z Českej a Slovenskej republiky, ktoré boli dokončené v období od 1. 1. 2010 do 30. 6. 2012. V Banskobystrickom a Prešovskom kraji uspeli stavby v kategórii nebytové budovy, v Košickom potom zvíťazil projekt rodinného domu.

„Vysoká kvalita víťazných projektov súťaže dokazuje, že hľadisko energetickej úspornosti sa s estetikou stavieb a ich architektonickým riešením veľmi dobre doplňuje. Vzniká tak moderná architektúra prinášajúca nápadité riešenia, ekonomické úspory a predovšetkým mimoriadny komfort pre obyvateľov či užívateľov stavieb,“ uviedol primátor mesta Banská Bystrica Peter Gogola.

„Stavby, ktoré v súťaži BEFFA hodnotíme a oceňujeme, ukazujú trend, ktorým sa uberá stavebníctvo. Ich ekonomická hodnota na realitnom trhu bude vďaka kvalite estetickej a energetickej naďalej rásť spolu s tým, ako sa budú zvyšovať ceny energií a nároky verejnosti na kvalitu bývania či užívanie budov,“ dodáva za generálneho partnera súťaže skupinu Saint-Gobain člen poroty Vladimír Balent zo slovenskej divízie Isover.

Víťazné projekty z týchto regiónov postupujú do česko-slovenského finále súťaže Building Efficiency Awards 2012, ktoré bude vyhlásené 28. novembra v Prahe.

Víťazné stavby

Banskobystrický kraj Nebytové budovy: Centrála Phoenix Zeppelin v Banskej Bystrici; prihlasovateľ architekt Martin Paulíny, štúdio Paulíny Hovorka Architekti

Košický kraj Rodinné domy: Drevostavba RD v pasívnom štandarde v obci Rozhanovce; prihlasovateľka Jana Račková, spoluautor (do finále postupuje i v kategórii drevostavba)

Prešovský kraj Nebytové budovy: Grand Hotel Kempinski High Tatras – Štrbské pleso; prihlasovateľ Peter Cerno, autor a hlavný architekt; Cerno+Architekten

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM