Michal Majer Hokej

Konečne!

V derby zápasoch so Zvolenom to túto sezónu baranom nejde. Nad svojím odvekým rivalom túto sezónu ešte nevyhrali. Každá séria však raz skončí. Aj tá zlá. Tá bystrická skončila vo štvrtok večer.

**HKM Zvolen – HC'05 B. Bystrica 1:2 (1:1, 0:0, 0:1) **
Góly: 18. Baláž – 6. Jokila, 46. Pulliainen. Rozhodcovia J. Konc – J. Tvrdoň, Kacej, vylúčení 3:4, navyše Bambúch (B. Bystrica) 10 min za nešportové správanie, presilovky 0:0, v oslabení 0:0, 1770 divákov.

Pohronské derby tentoraz hľadisko na zvolenskom ľade nenaplnilo a verne odzradlovalo aj postavenie oboch rivalov v tabuľke. Na ľade sa príliš neiskrilo, kvalitou zápas nenadchol a jedine vo vyrovnanosti napĺňal zaužívanú tradíciu. Po dvoch tretinách len dva góly napovedali, že napätie sa vystupňuje až do samého konca. Do výhody sa dostali najskôr Bystričania, najskôr sa ubránili aj so šťastím pri troch šanciach L. Juríka, Baláža, po teči Huňadyho sa dokonca Zvolenčania aj radovali z gólu, no rozhodca Konc puk za bránkovou čiarou nevidel. V rovnakej 6. min na druhej strane Nemček vyobracal Škrečka a odrazený puk Jokila namieril do siete, aj preto, že Škrečko nevládne ležal privalený na ľade. Domáci zažiarili v najkrajšej akcii zápasu v 18. min, z hĺbky obrannej tretiny Slovák prihral L. Juríkovi, puk putoval na hokejku Baláža a po bravúrnom blafáku sa zatrepotal v sieti.

Inak sa hráči vo všetkých činnostiach rovnocenne naťahovali, aj pri početnosti striel a aj pri nepremieňaní šancí. Viac si ich v druhej tretine vypracovali Zvolenčania, Vantroba v presilovke, následne Ďaloga a v 37. min aj M. Jurík. Najližšie ku gólu mal však v 29. min Kristoffersson po spolupráci a prečíslení s Jokilom, keď Škrečko sa stihol bleskurýchle presunúť a zabrániť istému gólu. Pred treťou tretinou vznikol aj veľký otáznik nad tým, či Zvolenčania prerušia sériu ôsmich zápasov bez víťazstva, keď naposledy uspeli práve s B. Bystricou v 39. kole. ‚Barani‘ spod Urpína zasa túžili po piatich prehrách so Zvolenom v tejto sezóne konečne uspieť a mohli si o to zažiadať v 44. min, keď brankár Kostúr poslal Kristofferssona do samostatného nájazdu, no Škrečko pohrome zabránil. V 46. min sa presadil premiérovo v drese Bystričanov Fín Pulliainen, keď pri hre štyroch na štyroch skvele nasmeroval Kokavcovu nahrávku pod žŕdku Škrečkovej bránky. Vyrovnať mohol v 53. min po nájazde Škvaridlo, v rýchlom nájazde a tiesnený však nestihol presne zakončiť a vidina prehry domácich sa začala zhmotňovať, aj preto, že si už trvalejší tlak nevypracovali, napriek 49-sekundovej power play.

Hlasy po zápase:

Vladimír Klinga, asistent trénera Zvolena: „Všetky zápasy sú na ostrie noža, bojovnosť prevláda nad kvalitou. Rozhodovali góly, padlo ich málo, my sme s jedným nemohli pomýšľať na víťazstvo. Ťažko chlapcom niečo vyčítať, asi len to, že sme v koncovke jaloví.“

Milan Staš, tréner B. Bystrice: „História sa opakovala, až na výsledok. Vyrovnaný zápas, obrany dominovali, bolo vidieť veľa bojovnosti, aj keď stretnutie nebolo na pohľad pekné. My sme išli do Zvolena jednoznačne pre víťazstvo, nič iné sme si nepripúšťali. Dôležité bolo udržať si nervy.“

Matúš Kostúr, brankár B. Bystrice: „Po pokazenom zápase s Nitrou bol tento veľmi dôležitý a chceli sme sa takto, s víťazstvom, aj ospravedlniť divákom. Inak to bolo vyrovnané, s pasážami, keď jeden bol lepší, onedlho druhý. Všetko sme do tohto zápasu vložili, aj nesmiernu obetavosť, aspoň o jedno percento sme boli v tomto lepší, aj šťastie pri dvoch žŕdkach sa k nám priklonilo.“