Marcel Páleš Od Vás

Koncoročné výlety žiakov? Rúbanie dreva mimo civilizácie aj zmarené plány kvôli záplavám

Júnové obdobie na základných či stredných školách väčšinou prináša postupné uvoľnenie. Známky sa uzavrú a vzniká priestor aj pre výlety. Zisťovali sme, kam všade sa vybrali žiaci zo škôl v Banskej Bystrici.

Ilustračný obrázok k článku Koncoročné výlety žiakov? Rúbanie dreva mimo civilizácie aj zmarené plány kvôli záplavám
Zdroj: TASR

Niektoré školy v Banskej Bystrici vymýšľajú pre svojich žiakov naozaj originálny program. Presvedčte sa…

Opekačka, hry v prírode aj Slavín

Základná škola Spojová vzala svojich mladších aj starších žiakov najmä na spoznávanie okolia mesta pod Urpínom. Pani učiteľka Dagmar Tomuňáková nám prezradila, že prváčikovia sa vybrali napríklad do Laskomerskej doliny, Vartovky, Mestského parku v Bystrici či do Tihányiovského kaštieľa. Druháci zašli aj na zmrzlinu, pozrieť si Námestie SNP, areál Múza SNP, boli však aj v Sliači či v škole v prírode v Tatrách. Tretiaci videli Bojnice či Slovenskú Ľupču. So štvrtákmi skočili na opekačku a hry v prírode do Kremničky, tiež však na exkurziu do Banskej Štiavnice či Sv. Antona. Pozreli si tam aj baňu. Ostatné triedy navštívili tiež rôzne zaujímavé miesta. Napríklad Košice, Laskomer, Levice, Devín, Malachov, Slavín či Šachtičky. „Pri organizovaní výletov, exkurzií a škôl v prírode sa riadime Vyhláškou MŠ SR o ZŠ o školských výletoch, pričom dodržiavame aj platnú legislatívu o vzdialenosti z miesta ZŠ,“ podotkla Tomuňáková.

Plavecká, jazdecká či dopravná škola v prírode

Škola u Filipa sa zúčastnila rôznych zaujímavých nielen poznávacích škôl. Ako nám prezradil ich riaditeľ Tomáš Pivarči, už koncom mája sa piataci Pralesáci vybrali do Jazdeckej školy v prírode na Sihle. Tretiaci z triedy Oceán skúsili zasa Dopravnú školu v prírode na Osrblí. Nedávno sa z Plaveckej školy v prírode neďaleko Sabinova vrátili triedy Vesmír a Dúha. V tieto dni zasa trieda Obloha prírodovala v Turistickej škole vo Veľkej Fatre (Kráľova studňa). Žiaci z Lúky a Srdca (triedy) ešte do konca júna plánovali výlet na Oravský hrad, Pralesáci na letisko Sliač a celý prvý stupeň výlet na Urpín.

Prehliadky mesta, opera aj turistika

„Školské výlety sú u nás smerované väčšinou mimo mesta do prírody,“ povedala nám riaditeľka z Katolíckeho gymnázia Štefana Moysesa Irena Herrmannová. „V rámci Banskej Bystrice žiaci počas školského roka absolvujú prehliadky mesta, návšteva opery, Múzea SNP, dokonca v tomto roku natáčali video v rámci projektu o našom meste,“ uviedla. Gymnazisti sa okrem iného vybrali na výlet spojený so športom a turistikou do Terchovej, do Pohorelej, na Tajov (chata Lesák) či do Liptovskej Osady.

Rúbu drevo a učia sa prežiť

V triedach nesedeli ani žiaci v škole Fantázia. „Každý deň podnikajú výlety do okolia Banskej Bystrice (Panský diel), tiež plaváreň, tvorivé dielne v galérii…“ povedala nám učiteľka Katarína Vojteková. Tiež čo-to prezradila aj o koncoročných výletoch. "Šiestacky výlet má charakter tzv. prežitia, kedy sa deti sami musia postarať o svoje prežitie, pripravujú si navzájom jedlo či rúbu drevo na chate mimo civilizácie. Nájdete, resp. nenájdete nás v Banskom Studenci, preskúmame Banskú Štiavnicu a vykúpeme sa, dúfame, v čo najväčšom počte jazier,“ načrtla. Pozornosť však upriamila aj na koncoročné odovzdávanie vysvedčení v piatok popoludní (28.6.), kde okrem klasických vysvedčení dostane každé dieťa v slávnostnej atmosfére aj slovné vysvedčenie z citovej múdrosti.

Kvôli povodniam Praha odložená

Stalo sa však, že nejaký ten výlet prekazilo počasie. A to triede zo Športového gymnázia. Tešili sa do Prahy, no kvôli vážnej povodňovej situácii v hlavnom meste Českej repuliky svoje plány radšej odložili. Keďže však aj okolie mesta pod Urpínom poskytuje nemálo priestoru pre pekné výlety, učiteľka Tatiana Lepišová nám prezradila, že triedy sa napríklad chystali na dva dni do Kováčovej, tiež však niekam opekať alebo na Pustý hrad.

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM