Jakub Forgács Správy

Keď úraduje alkohol a psychotropné látky: V Roosveltke len za jediný rok riešili vyše 350 ľudí!

Lekári v banskobystrickej nemocnici sa musia často pasovať aj s prípadmi ľudí pod vplyvom omamných látok. Prečítajte si, ktoré skupiny ľudí najčastejšie ošetrujú pre ich požitie a ako je to u nás s úmrtiami na otravu alkoholom.

Ilustračný obrázok k článku Keď úraduje alkohol a psychotropné látky: V Roosveltke len za jediný rok riešili vyše 350 ľudí!
Zdroj: TASR

„V roku 2013 sme na Oddelení urgentného príjmu ošetrili 359 pacientov pod vplyvom alkoholu a psychotropných látok, pričom v roku 2012 ich bolo až 423,“ informovala Ružena Maťašeje, hovorkyňa a manažérka pre vzťahy s verejnosťou Fakultnej nemocnice s poliklinikou (FNsP) F.D. Roosevelta Banská Bystrica. Ako doplnila, nie všetci boli v nemocnci aj hospitalizovaní.

„Ak aj pacient nemá iné zdravotné komplikácie, spôsobené napríklad pádom, pri výške 1,5 až 2 promile alkoholu v krvi ho hospitalizujeme,“ pokračovala hovorkyňa s odôvodnením, že alkohol utlmuje činnosť orgánov a hrozí napríklad útlm alebo zástava dýchania. „Úmrtie pacienta na otravu alkoholom sme v roku 2013 vo FNsP nezaznamenali,“ doplnila.

Medzi pacientmi pod vplyvom alkoholu sú podľa Maťašeje najčastejšie bezdomovci a slabšie sociálne skupiny. „Do akej miery alkohol požívajú mladiství, nevieme posúdiť, pretože vo FNsP liečime a prijímame len dospelých pacientov,“ vysvetlila hovorkyňa. Ako dodala, deti a študenti sú liečení a hospitalizovaní v Detskej fakultnej nemocnici.

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM