Marcel Páleš Správy

Keď sa to s alkoholom preženie: Záchranári museli kriesiť 13 opitých šibačov

Alkohol je skutočne metla ľudstva aj na Slovensku. Počas Veľkonočného pondelku boli záchranári povolaní až v 112 prípadoch, kedy to ľudia prehnali s alkoholom. A nielen dospelí!

Ilustračný obrázok k článku Keď sa to s alkoholom preženie: Záchranári museli kriesiť 13 opitých šibačov
Foto: Jaroslav Dodok / Zdroj: Dnes24.sk

Dominujú muži, ktorých bolo 103, žien našťastie len deväť. „Žiaľ, alkohol zmohol v tento deň aj deti do 18 rokov, až deväť z nich nezvládlo ponúkanie alkoholom a museli ošetriť,“ informoval hovorca Operačného strediska záchrannej zdravotnej služby (OS ZZS) SR Boris Chmel.

Prvenstvo drží v tomto roku Prešov, kde záchranári museli zasahovať najčastejšie. Najmenej boli v Bratislavskom kraji. Ako uviedol pre Global 24 Chmel, v Banskobystrickom kraji to bolo 13-krát, pričom išlo vo všetkých prípadoch o mužov.

„Pri stavoch opitosti je najväčšou hrozbou stav bezvedomia, či už z pádu alebo aj nadmerného pitia. Pri zlej polohe je riziko, že takýto človek sa môže zadusiť. V takýchto prípadoch treba zistiť stav vedomia opitého, dať ho do stabilizovanej polohy nabok a ak nereaguje, vtedy je potrebné kontaktovať tiesňovú linku 155,“ priblížil Chmel.

Podľa Chmela, ak dotyčný reaguje, býva „ľudovou“ prvou pomocou studená sprcha. Ak sa po nej dotyčný preberie, treba ho nechať vyspať a kontrolovať priebežne stav vedomia. „Čo sa týka smädu a nápojov, najlepšie je podávať vodu alebo čaj a nie kávu, pretože nadmerné množstvo kofeínu môže stav zhoršovať. A samozrejme, tu neplatí často používaná metóda klin sa klinom vybíja,“ uzavrel Chmel.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie