Marcel Mojžiš Rôzne

Kaník si máj nenechal vziať: Keď mu odstránili jeden, postavil ďalší

Tak toto si Bystrica sotva pamätá. Pod Urpínom od stredy stojí ďalší nový máj! Opäť ho postavil poslanec za SDKÚ-DS Ľudovít Kaník. Ten ani nie za týždeň staval v meste v poradí už druhý máj.

Ilustračný obrázok k článku Kaník si máj nenechal vziať: Keď mu odstránili jeden, postavil ďalší
Foto: Marcel Páleš / Zdroj: Dnes24.sk

O prvý sa postaral ešte minulý piatok. Umiestnil ho v centre mesta, na Námestí SNP. Pri stavaní mája si dokonca zaspieval na ľudovú nôtu a predviedol svoje tanečné umenie. Hoci s osádzaním pestrofarebnými stužkami vyzdobeného stromu nemal žiadny väčší problém a všetko išlo na mieste doslova ako po masle, problém nastal už pár dní po jeho postavení.

Falošné nádeje

Ešte minulý týždeň sa Kaník nádejal, že jeho máj v meste vydrží dostatočne dlho, aby vzbudzoval príjemné pocity vo všetkých, ktorí okolo neho pôjdu. O pár dní však bolo všetko inak a jeho máj už v meste nestál. Dokonca Kaníkov máj nevydržal ani do samotného mája.

Nahradil ho nový, o ktorý sa tento týždeň postarala strana Smer a jej predseda a zároveň premiér Robert Fico. Smeráci totiž žiadosť o stavanie mája pod Urpínom podali tiež a postavili ho na rovnakom mieste ako Ľudovít Kaník – na Námestí SNP. "„Je to tradícia, ktorú v meste zaviedla strana Smer a trvá už 9 rokov,“ reagovala Mária Počátková zo Smeru.

Keďže radnica dostala až dva oznámenia na podujatie s programom postavenia mája od dvoch politických strán, rozhodla sa zaujímavú a netradičnú situáciu vyriešiť kompromisom. „Z tohto dôvodu mesto požiadalo krajskú organizáciu SDKÚ-DS o odstránenie predchádzajúceho mája. Rozhodnutie primátora mesta malo za cieľ vyjsť v ústrety obom politickým organizáciam,“ uviedla tlačová tajomníčka mesta Banská Bystrica Barbora Winterová. Ľudovít Kaník sa však rozhodol, že máj pod Urpínom opäť postaví a tak sa do Bystrice napokon na Sviatok práce vrátil.

Pokus č. 2

Tentoraz si to však nenamieril na námestie, ale na parkovisko pred mestský úrad. Práve tam v stredu podvečer vztýčil nový okresaný a ozdobený strom. Spýtali sme sa ho, či sa mu už stalo, že by v jeden rok staval ten istý máj v jednom meste dvakrát. „To naozaj nie. Ani sa nám nestalo, ani som nepočul, že by sa to niekde niekomu stalo,“ reagoval Kaník.

A keďže sa v stavaní májov už stáva profíkom, boli sme zvedaví, či sa mu tento druhý staval rýchlejšie a ľahšie ako ten posledný… „Nebol to prvý máj a nie je ani posledný. Takže ide nám to dobre a nepotrebujeme na to ani ťažkú techniku. Staviame ho tradičným spôsobom – ľudskou silou a umom,“ odvetil poslanec.

Kaník verí, že pokus číslo 2 zotrvá celý mesiac: „Ten prvý máj sa vďaka známym okolnostiam nedožil ani mája. Tento, verím, že bude krášliť Bystricu a tešiť všetkých obyvateľov, najmä zeny, ktorým je určený, až do júna.“

Tancujúci poslanec na bystrickom námestí
1
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM