Ilustračný obrázok k článku Kam z Bystrice do prírody? 10 tipov počas obmedzeného vychádzania, FOTO
10
Galéria
Foto: Jakub Forgács / Zdroj: Dnes24.sk

Kam z Bystrice do prírody? 10 tipov počas obmedzeného vychádzania, FOTO

Hoci platí zákaz vychádzania, predsa sa nájdu aj výnimky. Napríklad, keby ste chceli vyraziť na Urpín, Suchý vrch, ale aj ďalšie miesta v okolitej prírode.

Jakub Forgács Rôzne Správy
Jakub Forgács Rôzne Správy

Kam z Bystrice do prírody? 10 tipov počas obmedzeného vychádzania, FOTO

Hoci platí zákaz vychádzania, predsa sa nájdu aj výnimky. Napríklad, keby ste chceli vyraziť na Urpín, Suchý vrch, ale aj ďalšie miesta v okolitej prírode.

Ilustračný obrázok k článku Kam z Bystrice do prírody? 10 tipov počas obmedzeného vychádzania, FOTO
10
Galéria
Foto: Jakub Forgács / Zdroj: Dnes24.sk

Už niekoľko dní na Slovensku platí zákaz vychádzania a čo najviac času tak treba v aktuálnej situácii tráviť doma. Má však aj niekoľko výnimiek, vďaka ktorým sa dá dostať von. Jedno z nich je aj pobyt v prírode v rámci okresu.

Ak vás to ťahá do prírody, pripravili sme si pre vás desať tipov v blízkom okolí Banskej Bystrice, kam sa počas nasledujúcich dní môžete vybrať.

Výhodou je, že na všetky tieto miesta sa viete dostať aj peši alebo na bicykli priamo z mesta a nemusíte pritom prechádzať cez žiadne iné obce.

Urpín

Ak sa vám z mesta nechce chodiť ďaleko, môžete ísť na Urpín (foto č. 1 v galérii). Či už sa vyberiete po Kalvárii, od „malej“ železničnej stanice alebo od železničnej stanice v Radvani, vyjsť môžete na lúku pri kostolíku alebo až na vyhliadku a pokochať sa pohľadmi na mesto. Pokiaľ by vám to bolo málo, pokračovať môžete až ku hvezdárni či na kopec Kozlinec.

Malachovské skalky

Malachovské skalky (foto č. 2 v galérii) sú pre mnohých Banskobystričanov stále neznámymi, hoci sa na ne dá dostať za pár minút od Fončordy, či z Radvane cez Pršiansku Terasu. Ponúkajú úchvatný výhľad na mesto a dovidíte odtiaľ na Kremnické vrchy aj Nízke Tatry.

Suchý vrch

Prírodu máte na skok aj keď sa vyberiete na obľúbený Suchý vrch (foto č. 3 v galérii). Keď si aspoň pár desiatok minút vyšliapete nad Fončordu, po asfaltovej ceste od otočky na konečnej 24-ky, od lyžiarskeho vleku sa vám naskytne vskutku krásny výhľad nielen na mesto.

Mútne jazero

Možností, ako sa dostať na Mútne jazero (foto č. 4 v galérii), máte viacero. Ak však vyrážate z Bystrice, najznámejšia je cesta cez Suchý vrch a Pony farmu. Od rekreačného strediska na Suchom vrchu vás čakajú ešte asi dva kilometre po modrej turistickej značke. Jazero je vyhľadávaným miestom na opekačky, keďže v jeho okolí je hneď niekoľko ohnísk, vďaka ktorým si užijete dokonalý relax v lone prírody.

Sásovská dolina

Jednou z obľúbených destinácii je aj neďaleká Sásovská dolina (foto č. 5 v galérii), do ktorej sa dostanete z Pieninskej ulice. Pri začiatku 4,2-km dlhej doliny, nájdete v krásnom prostredí ohniská, grily, posedenie, turistický prístrešok, ale aj cyklostojany. Ovlažiť sa tiež môžete v neďalekom jazierku.

Panský diel

Ak máte čas na dlhšiu túru alebo nemáte problém, previezť sa na bicykli, určite sa oplatí navštíviť Panský diel (foto č. 6 v galérii). Tento kopec v Starohorských vrchoch nad Špaňou Dolinou a Šachtičkami, je známy lyžiarskymi vlekmi, ale i lokálnymi vysielačmi rozhlasových staníc. Z vrcholu je nádherný výhľad na Zvolenskú kotlinu, Horehronie a obzvlášť na naše mesto.

Búčičie

Pokiaľ sa vám nechce kráčať až na Panský diel, z Pieninskej ulice sa po zelenej turistickej značke za asi pol hodinu dostanete na vrch Búčičie (foto č. 7 v galérii). Z tohto miesta sa vám naskytnú krásne výhľady na Centrum, Fončordu aj väčšiu časť Sásovej, ako aj okolitú prírodu. Vybrať sa odtiaľto môžete aj na túru k dvom jaskyniam.

Jaskyne nad Sásovskou dolinou

Netopieria jaskyňa (foto č. 8 v galérii) je verejnosti voľne prístupná jaskyňa. Nachádza sa na západnom svahu vrchu Hrádok a jej vchod je situovaný asi 60 m nad úrovňou Sásovskej doliny. Keď sa k nej vyberiete, míňať budete aj menšiu jaskyňu, prezývanú Kaplnka.

Stará kopa

Jedným z menej vyhľadávaných miest, no s krásnymi výhľadmi, je aj Stará kopa (foto č. 9 v galérii). Vedie sem červená turistická značka z Podryby. Celý okruh s návštevou vyhliadky má necelých desať kilometrov, a tak je vhodným na kratší výlet do prírody. Na vyhliadke nájdete altánok s ohniskom, kde sa dá príjemne posedieť. Kochať sa odtiaľto môžete výhľadmi na Sásovú a nad ňou sa pýšiaci Panský diel, Majer aj okolité dedinky.

Driekyňa

Lokalita Driekyňa (foto č. 10 v galérii) sa nachádza asi 1,5 km od Slovenskej Ľupče. Dostať sa sem môžete peši, ale aj zelenou turistickou značkou z Banskej Bystrice (cez Šalkovú popod svahy Šupína), resp. po červenej cyklo značke. Potok Driekyňa je ľavostranným prítokom Hrona a preteká malebnou dolinou. Hneď pri ústí rozhodne neprehliadnete mohutnú Driekynskú skalu, ktorú nazývajú aj Vysoká skala. Nájdete pod ňou aj altánok s ohniskom.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Foto: ilustračné

V OBRAZOCH: 10 tipov na výlet do prírody v okolí Bystrice
10
Galéria
Foto: Jakub Forgács / Zdroj: Dnes24.sk
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM
Magazín