Kalište v jesennom šate. Zábery obce, ktorá nikdy nevstala z popola, VIDEO a FOTO
Kalište je jedinou obcou, ktorú počas vojny vypálili nacisti a už sa nedočkala obnovy. Na toto miesto sme sa vybrali počas jesenného dňa, aby sme ho pre vás zachytili na videu a fotkách.
V kopcoch nad Balážami leží Kalište. Dedinu v Nízkych Tatrách poznačila tragická udalosť z konca druhej svetovej vojny, z ktorej sa už nikdy nespamätala.
18. marca 1945 v skorých ranných hodinách 300 nemeckých vojakov obkľúčilo južný a východný okraj osady a ostreľovalo hlavnú cestu, ktorá bola ako jediná pre vysoký sneh schodná. Šesť ľudí zastrelili priamo na mieste, deviatich upálili zaživa v domoch, ktoré začali nacisti zapaľovať. Skupina 15 dospelých mužov, ktorá bola zajatá, bola neskôr postrieľaná v neďalekej Moštenici. Zo 42 domov ostalo len šesť, avšak po oslobodení sa už život do tejto obce nevrátil.
Kalište sa stalo jedinou obcou, ktorá po vojne nikdy nebola obnovená a nevstala z popola. Aj preto sa stala symbolom všetkých vypálených obcí na Slovensku a každoročne sa tam koná spomienkový pietny akt.
Dnes je Kalište národnou kultúrnou pamiatkou v správe Múzea SNP. Hoci ľudia do vypálenej dediny už neprišli žiť, aspoň symbolicky sa tam život vrátil. V Kališti bol totiž vysadený Sad života pozostávajúci zo 105 ovocných stromov – jeden za každú vypálenú dedinu v SR.
My sme sa na toto miesto vybrali počas jesenného dňa, aby sme ho pre vás zachytili na videu a fotkách. Sychravé jesenné počasie, zafarbené stromy a základy domov prikryté opadaným lístím dodali Kališťu zvláštnu atmosféru.
Zábery z jesenného Kališťa nájdete v priloženom video a fotogalérii!