Aktualizované Kultúra Správy

Vláda schválila presun Múzea SNP do pôsobnosti Ministerstva obrany SR: Kto ho bude viesť?

Prechod zriaďovateľskej pôsobnosti vysvetľuje predkladateľ snahou zabezpečiť kvalitnejšie plnenie zákonom zadefinovaných úloh, spájaním vedeckých a odborných kapacít, ako aj zvýšením starostlivosti o vzácne veľkorozmerné zbierkové predmety múzea.

Ilustračný obrázok k článku Vláda schválila presun Múzea SNP do pôsobnosti Ministerstva obrany SR: Kto ho bude viesť?
Zdroj: TASR/Ján Krošlák

Múzeum SNP má mať aj po zmene zriaďovateľa a presune pod Ministerstvo obrany (MO) SR právnu subjektivitu. Vyplýva to z návrhu novely zákona o múzeách a o galériách a o ochrane predmetov kultúrnej hodnoty, ktorý v stredu schválila vláda.

Dôvody prechodu

V návrhu zákona má Múzeum SNP ako celoštátne špecializované múzeum status právnickej osoby, ktorá v oblasti dejín druhej svetovej vojny, protifašistického odboja a slovenskej spoločnosti v rokoch 1938 – 1945 vykonáva komplexnú múzejnú dokumentáciu. Okrem zbierkotvornej, vedecko-výskumnej a kultúrno-vzdelávacej úlohy má naďalej slúžiť ako ústredné informačné, metodické i koordinačné centrum pre múzejnú činnosť v oblasti svojej špecializácie.

Prechod zriaďovateľskej pôsobnosti vysvetľuje predkladateľ snahou zabezpečiť kvalitnejšie plnenie zákonom zadefinovaných úloh, spájaním vedeckých a odborných kapacít, ako aj zvýšením starostlivosti o vzácne veľkorozmerné zbierkové predmety múzea.

Návrh novely zákona takisto dopĺňa funkčné obdobie štatutárnych orgánov a vedúcich zamestnancov múzeí a galérií. „Dlhodobo absentuje právna úprava dĺžky funkčného obdobia štatutárnych orgánov a vedúcich zamestnancov múzeí a galérií v platnom znení zákona, čo v praxi vedie k existencii tzv. doživotných riaditeľov,“ objasňuje rezort. Funkčné obdobie štatutára a vedúceho zamestnanca má byť po novom päťročné, pričom je možné aj opätovné vymenovanie. Štatutárov a vedúcich zamestnancov majú vymenovať zriaďovatelia na základe výberového konania, respektíve vypočutia prihlásených kandidátov.

Viac k tejto téme sa dočítate na ďalšej strane.

Ďalšie aktuálne správy

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM