Hron má nových obyvateľov: Do rieky vypustili tisícky rýb
V okolí Brezna vypustili do rieky Hron zástupcovia Miestnej organizácie Slovenského rybárskeho zväzu tisíce pstruhov potočných.
Pstruh potočný je predstaviteľ čeľade lososovitých. Jeho početnosť v slovenských rybárskych revíroch neustále klesá. V priebehu posledných desať rokov poklesli počty pstruha potočného o viac ako polovicu.
U ďalšej ryby typickej pre slovenské vody – lipňa tymianového, je situácia ešte horšia. Príčin úbytku rýb je pomerne dosť, najsilnejším faktorom je však znečisťovanie vodných tokov. Či už ide o havarijné znečistenie spojené s úhynom rýb, alebo o dlhodobé skryté formy znečisťovania.
Vyhnaní chémiou
Vo vode neustále narastá množstvo „chémie“ používanej v priemysle, ale aj v domácnostiach. Ich dlhodobý vplyv na ryby a ostatné vodné organizmy vyvoláva veľké obavy medzi odborníkmi zaoberajúcimi sa touto problematikou. Obrovské množstvá odpadu a plastov, ktorými sú naše vody doslova zavalené, sa už prakticky stali bežnou súčasťou prírody.
„Medzi našimi zamestnancami je veľa rybárov, s ktorými sa často rozprávam o problémoch s rapídnym úbytkom rýb v Hrone. Keďže starostlivosť o mesto a región, v ktorom pôsobia naše závody, je pre nás prioritou, rozhodli sme sa aj takto prispieť k ochrane životného prostredia a vôd v okolí Brezna. Zarybnenie Hrona pstruhom potočným je prvá fáza, na jeseň plánujeme nasadiť do rieky ďalšie tisíce lipňov,“ povedal počas akcie prezident Eco – Investment, a.s., Milan Fiľo.
Na akcii sa zúčastnil primátor mesta Brezno Tomáš Ábel a prezident holdingu ECO – Investment, a. s., vlastník miestneho papierenského závodu Harmanec – Kuvert Milan Fiľo, ktorý projekt zarybnenia Hrona inicioval a financoval.
Ilustračné foto, TASR