Monika Obrtalová Rôzne

Hospodárenie Bystrice: Podľa námestníka dobrá dvojka

Dobrou dvojkou zhodnotil stručne ekonomický námestník mesta Banská Bystrica Branislav Slaný rozsiahly materiál hovoriaci o výsledkoch hospodárenia a záverečnom účte mesta za rok 2011.

„To znamená, že sme ako mesto dokázali dosiahnuť prebytok rozpočtu, keď zhrnieme bežný aj kapitálový rozpočet. Ale v prípade kapitálového rozpočtu, to plnenie nebolo až také pozitívne,“ konštatoval. Plánované kapitálové príjmy dokázalo mesto naplniť len na 20 %. V ostatných parametroch však boli zasa podľa Slaného dobré výsledky. „Pozitívom roku 2011 bolo, že práve naše záväzky z úverov sme si dôsledne splnili a v rámci sledovania pomeru úverov k bežným príjmom mesta sme si aj vylepšili percentuálne hodnotenie mesta,“ pokračoval Slaný.

V roku 2011 vznikol záväzok o splácaní prác, ktoré sa uskutočnili v rámci obnovy miestnych komunikácií. „Budeme to platiť ďalších 10 rokov, spolu je to hodnota niečo cez 6 miliónov eur.“ Záväzok sa spláca od tohto roku. Ročne pritom pôjde o 600 000 eur. K oblasti dopravy Slaný pripomenul, že prostredníctvom notárskej zápisnice sa s Dopravným podnikom mesta Banská Bystrica dohodli, že vzniknutý dlh dopravcovi bude mesto splácať až v roku 2013, mesto ho teda splatí v rámci budúcoročného rozpočtu.

„V roku 2011 vozili trolejbusy, minibusy a na konci roka vyšlo, že mesto má ešte doplácať 900 000 eur do tejto dopravy.“ Mesto pod Urpínom má dvoch dopravcov – SAD Zvolen a DPMBB. Záverečný účet mesta hovorí o rozpočte za predchádzajúci rok 2011, hodnotí jeho príjmy, výdavky, prebytok aj schodok. „V podstate je to taký hlavný dokument, ktorý dokumentuje finančné zdravie mesta v danom roku a ukazuje, kde sa mesto nachádza,“ vysvetlil Slaný.

bystrica24.sk/tasr

Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM