Správy

Horehronie má unikátnu ATRAKCIU: Viete, čím bola táto budova kedysi? FOTO

Pod Kráľovou hoľou vznikol podľa slov župana Jána Luntera vďaka historickému a prírodnému potenciálu projekt, ktorý doplní ponuku unikátnych turistických zážitkov.

Ilustračný obrázok k článku Horehronie má unikátnu ATRAKCIU: Viete, čím bola táto budova kedysi? FOTO
8
Galéria
Zdroj: Región Horehronie

V horehronskej obci Šumiac v piatok otvorili zrekonštruovanú budovu najstaršej sauny na Slovensku, ktorú postavil v roku 1919 Michal Demo. Miestni ju nazývali „kupieľka“ a kedysi sa tam chodil saunovať aj fotograf Karol Plicka. Slúžiť bude ako múzeum sprístupnené celoročne, návštevníkov ním vo vybraných termínoch prevedie sprievodca. Uviedla to Jarmila Oceľová z Oblastnej organizácie cestovného ruchu (OOCR) Región Horehronie.

Ako vôbec vznikla?

„Sauna bola postavená po vzore parnej ruskej sauny. Jej staviteľ Michal Demo sa do tejto krajiny dostal počas prvej svetovej vojny, kde padol do zajatia. Počas štyroch rokov sa priučil mlynárskemu remeslu a oboznámil sa s miestnymi obyčajmi. Jednou z nich bola dlhoveká tradícia parného saunovania s použitím brezových prútov a bylín,“ priblížila OOCR Región Horehronie.

„Zmena pomerov v krajine mu umožnila vrátiť sa v roku 1917 na Slovensko. Na začiatku šumiackej doliny zasadil orech, postavil dom, mlyn a vedľa potoka parnú saunu. Pôvodne bola budova sauny drevená. Niekedy v 60. rokoch ju prestaval na murovanú. Odvtedy stála na svojom ikonickom mieste, ale chátrala,“ dodala.

Viac o tom, ako sa podarilo saunu zrekonštruovať a zachrániť a ako vyzeral jej „krst“ sa dozviete na nasledujúcej strane.

Ďalšie aktuálne správy

V OBRAZOCH: Horehronie má atrakciu, v Šumiaci otvorili Demovu "kupieľku"
8
Galéria
Zdroj: Región Horehronie
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM