Michal Majer Kultúra

Hlas z rádia a divadelnú režisérku spoja jubileá

V rámci cyklu Literárne a hudobné večery vás pozývame na stretnutie s jubilujúcimi dámami, ikonami kultúrneho života nielen v Banskej Bystrici, ale aj na Slovensku - Hanou Kútikovou a Vierou Dubačovou.

Obidve dámy začínali ako bábkoherečky. Nádherný zamatový hlas Hany Kútikovej môžete v súčasnosti takmer dennodenne počuť z Rádia Regina, najčastejšie v relácii Zahrajte mi túto alebo Pozdravy jubilantom. Notoricky známa je tiež vďaka relácii Rádiovíkend, prostredníctvom ktorej sa poslucháčom prihovárala takmer 25 rokov. Obyvatelia Banskej Bystrice a okolia si ju uchovali v pamäti aj ako dlhoročnú konferencierku a moderátorku rôznych podujatí. Jej recitátorské umenie a krásny hlas ju predurčovali zaujať publikum a prepožičiavať hlas mladým dievčatám v mnohých bábkových spracovaniach rozprávok.

Viera Dubačová, pôvodne bábkoherečka, v súčasnosti režisérka Divadla z Pasáže a riaditeľka medzinárodného divadelného festivalu, má za sebou účasť na festivaloch v Česku, Fínsku, Lotyšsku, Nemecku a mnohých ďalších európskych krajinách. Ako režisérka sa začala prejavovať po nežnej revolúcii. Najskôr len nenápadne, organizovaním živých betlehemov a happeningov v Banskej Bystrici. V roku 1995 vzniklo Divadlo z Pasáže, ktoré aj vďaka nej postavilo pätnásť mentálne postihnutých ľudí na dosky, ktoré znamenajú svet. Okrem Divadla z Pasáže je Viera Dubačová aj riaditeľkou medzinárodného divadelného festivalu Arteterapia a od roku 2010 organizovala v Banskej Bystrici a v Prahe aj festival Akcent. Od roku 2009 bola riaditeľkou občianského združenia Re-Culture a Divadla Ivana Palúcha v Banskej Bystrici, ktoré v súčasnosti nesie názov Divadlo v Záhrade.

Pani Kútiková a pani Dubačová tento rok oslávili krásne okrúhle jubileá. So svojím bohatým životom a prácou v oblasti kultúry sa s Vami podelia v jeden jesenný podvečer, vo štvrtok 20. septembra 2012 o 16.00 v Spo­ločenskej sále v priestoroch Štátnej vedeckej knižnice v Banskej Bystrici.

bystrica24.sk/ŠVK Banská Bystrica

Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM