Monika Obrtalová Rôzne

Historický moment v meste: Maratón, aký sme ešte nezažili

Banskú Bystricu čaká počas blížiaceho sa víkendu krásny športový sviatok, stane sa dejiskom prvého medzinárodného mestského maratónu vo svojej histórii. Mottom podujatia je myšlienka: Srdce športovca bije v srdci Slovenska. Sériu podporných propagačn

V sérii motivačných bežeckých podujatí mala silnú odozvu aj letná Bežecká 24-hodinovka. Sen o prvom mestskom banskobystrickom maratóne sa pre organizátorov stane po víkende skutočnosťou. Podľa Miroslava Štrbu: “Maratónska sobota je v znamení rodiny. Začneme pretekmi lezúňov, budeme pokračovať bežeckými súťažami pre deti všetkých vekových kategórií, nezabudneme ani na mamičky s kočíkmi, ktoré čaká tzv. míľa pre mamičku a máme niečo aj pre oteckov. Počas celého dňa bude prebiehať prezencia pretekárov na všetky nedeľné disciplíny.”

Maratónska nedeľa je v znamení výzvy. V tento deň sa pobežia všetky disciplíny 1. ročníka Banskobystrického maratónu s hromadným štartom. Trať tvorí príjemný mestský polmaratónsky okruh so zvlneným profilom, ktorý bežci v kategórii maratón absolvujú dvakrát. Preteky prebiehajú podľa pravidiel Slovenskej a Európskej atletickej federácie s úplným, na niektorých miestach čiastočným vylúčením dopravy.

Trať má platný certifikát AIMS. Banskobystrický maratón bude unikátny aj špeciálnou disciplínou Barefoot polmaratón. Organizátori už teraz ohlasujú, že 23. septembra 2012 bude vytvorený najlepší Slovenský výkon v tejto disciplíne na oficiálnej trati cerifikovanej podľa pravidiel IAAF.

Aktívnu účasť na banskobystrickom maratóne avizuje aj primátor mesta Peter Gogola, ktorý sa na štart postaví s číslom 1. Pripomeňme, že Peter Gogola uzavrel pred rokom stávku s hokejistom Vladom Országhom. V prípade, ak prvý muž mesta nezabehne polmaratónsku trať, bude nútený jeden celý deň obsluhovať hostí v reštaurácii Vlada Országha. V opačnom prípade si bude musieť náš slávny hokejista prejsť na bicykli celú maratónsku trať a to hneď dvakrát. “Bežeckú prípravu som začal pred rokom, snažil som sa trénovať tak často, ako to bolo možné. Som pripravený podať čo najlepší výkon a verím, že čašnícky oblek nebudem musieť po skončení maratónu použiť,” hovorí primátor Peter Gogola.

Historicky prvý banskobystrický mestský maratón je veľkým medzinárodným športovým podujatím, ktorým bude Banská Bystrica žiť v termín 21. – 23. september 2012. Podľa organizátorov sa podarilo vytvoriť zaujímavý bežecký okruh, ktorý sa svojím prevýšením zaradí medzi najťažšie polmaratónske trate, minimálne na Slovensku.

Mesto Banská Bystrica

Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM