Ivana Kováčiková Rôzne

FOTO: V Bystrici máme unikátnu 3D tlačiareň. Dokáže vyrobiť mapy aj samú seba

3D tlač napreduje a málokto vie, že sa využíva už aj v Banskej Bystrici. Vie vytlačiť najrôznejšie predmety, dokonca aj učebné pomôcky pre slabozrakých. Pomáhať bude priamo v školách. Predstavujeme prístroj, ktorý má takmer neobmedzené možnosti!

Ilustračný obrázok k článku FOTO: V Bystrici máme unikátnu 3D tlačiareň. Dokáže vyrobiť mapy aj samú seba
8
Galéria
Foto: Ivana Kováčiková / Zdroj: Dnes24.sk

Seminárky do školy či dokumenty v práci tlačí asi takmer každý. Ale vedeli ste, že v Banskej Bystrici máme aj špeciálnu tlačiareň, ktorá pomôže školákom? Školské výpočtové stredisko v Banskej Bystrici má poloprofesionálnu 3D tlačiareň Prusa od novembra minulého roka. Využíva ju hlavne na tvorbu učebných pomôcok.

„Predtým, ako sa začne tlačiť, musí sa vytvoriť 3D objekt a následne sa popíše v 3D kóde tlačiarne. Funguje to tak, že sa postupne nanášajú jednotlivé tenučké vrstvy,“ opísal v krátkosti proces výroby Mgr. Stanislav Slačka, vedúci pracoviska Centrum vedecko-technických informácií – Školské výpočtové stredisko v Banskej Bystrici.

„Na výrobu sa používajú kukuričný škrob aj materiál podobný legu, ktorý najlepšie drží, keď má konštantnú teplotu. Z tlačiarne vylieza ako horúca tekutina a pomaly tuhne,“ pokračoval.

„Kolega napríklad naskenoval fotografiu námestia Banskej Bystrice a pripravil výstup pre tlačiareň. Následne sme ho použili ako 3D vizitky pre súťažiacich, na ktoré sme umiestnili aj logá súťaže,“ uviedol Slačka so slovami, že dokáže vyrobiť aj rôzne hračky, kľúčenky, modely lietadielok a dokonca v jednom kuse, aj s pohyblivými časťami, zvládne vyrobiť samú seba.

Zaujímavá je spolupráca so školou v Levoči pre slabozrakých a nevidiacich, pre ktorých pripravujú 3D mapy Slovenska. „Pomôže deťom, aby vedeli rozoznať jednotlivé hranice, horstvá a rieky. Mapy vieme zhotoviť v rôznej hrúbke a veľkosti. Druhý variant je mapa na mestá, kde budú vytlačené priestorové značky, symbolizujúce mesto a pod tým popisok v Braillovom písme. Jeden model mapy vie tlačiareň vytvoriť už za 90 minúť.“ Slačka upozornil aj na ďalšie výhody 3D tlače, ktorou sú ušetrené financie, čas a praktické využitie zhotovených častí.

Ďalšia spolupráca je rozbehnutá so Spojenou školou Školská 7 v Banskej Bystrica, pre ktorú pripravujú 3D model motora, o ktorom sa viac dozviete už v piatkovom článku. „Do budúcna by sme chceli rozbehnúť spoluprácu s ďalšími školami, aby si žiaci vedeli tlačiť rôzne modely vrámci školských projektov“ doplnil Slačka.

Čítajte tiež:

Čísla, ktoré zrejme nepotešia: Bystrický okres prichádza o obyvateľov, koľko nás zostalo?

Stráviť víkend s knihou doma či v posteli? V uliciach Bystrice to cez voľné dni bude žiť

FOTO: Nápad bystrických študentiek sa vydaril. Chorým odovzdali stovky kníh!

FOTO: Výtvory z unikátnej 3D tlačiarne.
8
Galéria
Foto: Ivana Kováčiková / Zdroj: Dnes24.sk
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM