Správy

FOTO: Návrh študentov UMB sa dočkal realizácie: V čističke odpadových vôd pribudla NOVINKA

V čističke odpadových vôd Rakytovce pri Bystrici pribúdajú opatrenia na zachovanie biodiverzity. Tým najnovším je jazierko.

Ilustračný obrázok k článku FOTO: Návrh študentov UMB sa dočkal realizácie: V čističke odpadových vôd pribudla NOVINKA
4
Galéria
Zdroj: Nadácia Ekopolis

V čističke odpadových vôd Rakytovce pri Banskej Bystrici pribúdajú opatrenia na zachovanie biodiverzity. Vďaka spolupráci Nadácie Ekopolis, spoločnosti Veolia i ďalších partnerov z biznisu a akademickej sféry, nedávno pribudlo v areáli Čistiarne odpadových vôd v Rakytovciach pri Banskej Bystrici jazierko na zrážkovú vodu. Okrem úspory vody predstavuje tiež jazierko nový priestor pre organizmy, ktoré by inak v priemyselnom prostredí nemali šancu prežiť.

Jazierko bude zásobované zrážkovou vodou zo strechy blízkeho objektu. Návrh zadržania vody a vytvorenia nového biotopu vytvorili študenti a študentky z Univerzity M. Bela v Banskej Bystrici v rámci tretieho ročníka súťaže Nestlé pre vodu na jar 2018. Hoci práca nezískala osobitnú cenu, Veolia podporila dopracovanie študentskej štúdie do formy projektovej dokumentácie príslušným odborníkom.

Následne, vďaka podpore Nadácie Ekopolis spolu s nadáciou C&A Foundation, bolo jazierko vytvorené a dnes už slúži svojmu účelu. Tieto priestory zároveň slúžia na environmentálne vzdelávanie žiakov a študentov zo základných, stredných a vysokých škôl z Banskej Bystrice a okolia, ktorí areál navštevujú v rámci lektorovaných exkurzií.

Pozrite si v priloženej fotogalérii nové jazierko v čističke odpadových vôd!

V OBRAZOCH: V čističke odpadových vôd Rakytovce pribudlo jazierko
4
Galéria
Zdroj: Nadácia Ekopolis
Zdroj: Nadácia Ekopolis
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM