Jakub Forgács Rôzne Správy

FOTO: Jedinečnosť Harmaneckej jaskyne. V tomto sa jej nevyrovná iná na Slovensku

Len pár kilometrov od Bystrice sa nachádza prírodný klenot. Jaskyňa, ktorú navštevujú tisíce ľudí z celého sveta. Čím všetkým je zaujímavá?

Ilustračný obrázok k článku FOTO: Jedinečnosť Harmaneckej jaskyne. V tomto sa jej nevyrovná iná na Slovensku
11
Galéria
Zdroj: TASR

Harmanecká jaskyňa v okrese Banská Bystrica, ktorá leží v južnej časti Veľkej Fatry, zaznamenala počas vlaňajšej sezóny rekordnú návštevnosť. Od polovice mája do konca októbra si ju prišlo pozrieť 20 000 ľudí. Tohtoročná letná sezóna je už za svojou polovicou a ako tvrdí správca Harmaneckej jaskyne Ľuboš Hraško, teraz rekord neprekonajú.

„V júni sme tu mali asi 2500 návštevníkov, v júli cez 6000, je to menej než minulý rok. Ľudia sa nám vtedy perfektne rozložili do celej sezóny. Tento rok sa to už nepodarí, úbytok je veľký. Aj keby v auguste prišlo 8000 ľudí, už to nedobehneme,“ reagoval Hraško.

Podľa neho 90 percent turistov je zo Slovenska, osem-deväť percent tvoria Česi a zvyšok ľudia z okolitých krajín a Talianska, Belgicka, Holandska, občas sa objaví Američan, Kanaďan a nedávno prišla aj Japonka.

„Niektorí híkajú, keď vyjdú z jaskyne a niektorí ledva žijú, lebo nie sú pripravení. Naša jaskyňa je nielen pekná, ale dosť fyzicky náročná. Čo sa týka prístupového chodníka k nej, jeho dĺžka je 1,5 kilometra a prevýšenie 260 metrov. Náročná je tiež samotná jaskyňa, kde je 1088 schodov, ktoré návštevník musí prejsť, raz hore, raz dolu,“ konštatoval Hraško.

Najväčší sprístupnený priestor jaskyne Dóm pagod, vysoký 28 metrov, je pomenovaný podľa mohutných pagodovitých stalagmitov. Ako dodal Hraško, práve tam je najlepšia akustika zo všetkých slovenských jaskýň. Potvrdil im to nemecký fujarista, ktorý obehol všetky naše jaskyne. V Dóme pagod si kedysi dokonca zaspievali aj operní umelci Babjakovci.

Harmanecká jaskyňa sa nachádza v nadmorskej výške 821 metrov na severnom svahu vrchu Kotolnica. Jej celková dĺžka je 3123 metrov, z toho pre verejnosť je sprístupnená prehliadková trasa dlhá niečo cez jeden kilometer. Po prvý raz bola jaskyňa, ktorá sa radí medzi najvýznamnejšie na Slovensku, sprístupnená verejnosti v roku 1950.

Pozrite si krásy Harmaneckej jaskyne v priloženej fotogalérii!

V OBRAZOCH: Krása Harmaneckej jaskyne zachytené na fotkách
11
Galéria
Zdroj: TASR
Zdroj: TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie