Jakub Forgács Správy

FOTO: Hrôzy vojny neupadli do zabudnutia. Na Kalište zavítali tisíce ľudí

V nacistami vypálenej obci sa opäť stretli masy ľudí. Medzi prítomnými nechýbali ani Robert Fico či minister obrany Peter Gajdoš. Čo odznelo v ich príhovoroch?

Ilustračný obrázok k článku FOTO: Hrôzy vojny neupadli do zabudnutia. Na Kalište zavítali tisíce ľudí
Zdroj: TASR

Za miesto, kde si môžeme hovoriť pravdu, označil na sobotnom Stretnutí generácií v Kališti, v horách nad Banskou Bystricou, premiér SR Robert Fico túto nacistami vypálenú obec. Už 11. spomienka na túto udalosť a jej obete, ktorá sa stala na konci 2. svetovej vojny, prilákala opäť na toto pamätné miesto asi 3000 ľudí.

Odmietnutie vojenských konfliktov

„Oživovanie historickej pamäti je základný stavebný materiál našich národných dejín,“ uviedol v úvode svojho príhovoru premiér. Sám pokladá za česť, že sa môže na takomto podujatí zúčastniť a byť svedkom napríklad aj toho, keď občania Slovenska s hrdosťou spievajú svoju hymnu.

„Sme zároveň na mieste, kde musíme veľmi jasne odmietnuť akékoľvek nezmyselné vojenské konflikty,“ povedal. Stiahnutie slovenských vojakov z Iraku v roku 2006 v tejto súvislosti označil za jeden z najsuverénnejších činov Slovenskej republiky od jej vzniku.

Ako ďalej uviedol, napriek tomu sme v súčasnosti vo vojne s terorizmom. „Máme ale právo a povinnosť tvrdiť, že teroristi nám nespadli z neba, ale došli v rámci nekontrolovateľnej migračnej vlny, ktorú Európa podcenila,“ konštatoval. „Chcel by som, tak ako my na Slovensku, aby aj Európa bola odvážnejšia vo vyjadrovaní svojich názorov na celosvetové témy,“ zdôraznil. „Preto je Európa slabá, lebo nedokážeme zaujať v zásadných zahranično-politických otázkach konsenzus,“ dodal.

Temná kapitola histórie

Na Stretnutí generácií v Kališti sa každoročne stretávajú nielen poslední žijúci obyvatelia obce so svojimi deťmi, vnukmi či pravnukmi, ale aj mnoho ďalších ľudí, ktorí nechcú na temnú kapitolu našej histórie zabudnúť.

Podľa ministra obrany Petra Gajdoša tragický osud Kališťa môže byť aj odkazom pre mladú generáciu, ktorá si tieto udalosti nemôže pamätať. „Ja sám som mal to šťastie, že moji rodičia mi o príkoriach vojny často rozprávali,“ uviedol. To isté by sme mali robiť aj my a pripomínať deťom, čo bola vojna a čo prinášala ľuďom.

Ako uvádza Múzeum SNP, Kalište bolo vybudované v 16. storočí ako uhliarska obec. Počas druhej svetovej vojny a SNP bolo centrom tzv. Partizánskej republiky. Počas nacistických represálií ho 18. marca 1945 vypálili nemecké jednotky a obyvateľov vyvraždili. Zo 42 domov ostalo len šesť, avšak ani po oslobodení Slovenska už život na Kališti nebolo možné obnoviť.

Dnes je národnou kultúrnou pamiatkou s pamätníkom obetiam marcovej tragédie, zachovanou kaplnkou a dvoma zrekonštruovanými domami, v ktorých je umiestnená expozícia zobrazujúca históriu obce a Partizánskej republiky. Z ostatných domov je možné vidieť zrekonštruované základy.

„Cieľom podujatia je nielen si pripomenúť obete nezmyselného vraždenia počas druhej svetovej vojny, ale aj symbolicky vrátiť Kališťu život. K tomu prispieva aj Sad života, ktorý vysadili predstavitelia 105 slovenských obcí. Tie boli takisto vypálené počas nacistických represálií. Vďaka nemu sa na Kalište nielen symbolicky vrátil život, ale došlo i k prepojeniu týchto obcí, ktorých symbolom sa stalo práve Kalište,“ pripomína Múzeum SNP.

Pre návštevníkov podujatia bol okrem ekumenickej pobožnosti a pietnej spomienky pripravený aj celodenný kultúrny program.

Pozrite si Stretnutie generácií v Kališti v našej fotogalérii!

Čítajte tiež.

Zostali v spomienkach Bystričanov: 20 slov, ktoré sme kedysi používali bežne

Černice a maliny lákajú Bystričanov. LOKALITY v okolí, ktoré potešia darmi prírody

V OBRAZOCH: Stretnutie generácií v Kališti s premiérom aj ministrom obrany
6
Galéria
Zdroj: TASR
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM