V 36. kole hokejovej Tipsport ligy privítali bystrickí hokejisti na domácom ľade MAC Budapešť. Zvíťazili vysoko 7:2.

Ilustračný obrázok k článku FOTO: Barani doma rozstrieľali Budapešť. Asselin zaknihoval hetrik
6

Rajnovi pohoreli Sýkora, Koper a Zigo. Domáci za to mohli pykať, pretože hostia mali v ďalších minútach dve šance. Prvú po zaváhaní v defenzíve ‚baranov‘ Szabad a druhú po peknom natlačení sa pred bránku Langkow, Williams bolo proti. Tieto výstrahy zobral úradujúci majster vážne a dokázal sa presadiť vďaka Asselinovi. Ten otvoril skóre v štrnástej minúte, keď sa predral z pravej strany k bránkovisku a predviedol účinný bekhend a potom v dvadsiatej minúte, tentoraz pálil v presilovke z kruhu presne k žrdi – 2:0.

V strednom dejstve išli Bystričania rýchlo do výraznejšieho vedenia. Najprv po strele Mihálika upratal vyrazený puk medzi žrde Higgs a v 26. minúte predviedol nádhernú individuálnu akciu Ján Sýkora, preštrikoval sa cez viacerých hráčov až pred Rajnu a filigrantsky zakončil – 4:0. Od tohto momentu Budapešť zapla na vyššie obrátky, v úniku neuspel Maculay, na opačnej strane Ďatelinka strelou spoza kruhu zazvonil na žŕdke. Druhý únik už hosťom vyšiel, Terbócs znížil v polovici stretnutia na 4:1 a o minútu na to sa presadil i Pápa, ten šikovne zakončoval spoza protihráča – 4:2. Následne mali ďalšie príležitosti hokejisti spod Urpína. Asselin sa snažil o hetrik, pálil bez prípravy, no Rajna dobre zasiahol a rovnako si dal pozor i na šikovnú hokejku Ďatelinku, ktorý sa snažil tečovať nahodený puk zblízka.

V úvode tretej tretiny sa zranil domáci Zigo, pretože Szabad vytiahol v strednom pásme koleno, ale vylúčený nebol. Barani však odpovedali gólom na 5:2. Po prihrávke Failleho si pekne potiahol puk Asselin a z dvoch metrov efektívne zakončil, zaknihoval tak hetrik. Šiesty gól mal na hokejke Selleck zblízka, jeho teč sa medzi žrde nezmestil. Rajna potom vychytal Asselina v presilovke. Maďarský celok mohol znížiť, ale druhý únik Terbócsa v zápase už úspešný i vďaka Williamsovi nebol. Skóre napokon menil Sýkora z pohotovej strely z pravej strany bez prípravy na 6:2. V závere Budapešť mohla korigovať Pápom, no nepresadil sa v šanci a tak prišiel trest po prieniku Failleho, ktorý uzavrel stav stretnutia na konečných 7:2.

Dan Ceman, tréner Banskej Bystrice: „V prvej tretine sme hrali dobre, svoju hru, fyzicky do tela, s dôrazom. V druhej tretine od stavu 4:0 sme začali byť ľahkovážni, chceli sme až príliš útočiť, z čoho pramenili brejky súpera a z nich znížil. V tretej tretine sa presadili naše top lajny, dali dva góly a upokojili sme sa. Začali sme hrať znovu svoju hru. Tak ako sme hrali prvú či tretiu tretinu, tak musíme hrať celý zápas.“

Gergely Majoross, tréner Budapešti: „Banská Bystrica mala skvelý štart, vyletela na nás agresívne a strelila góly. Potom akoby sa domáci uspokojili, čo sme využili a znížili sme aj tak troch šťastnými gólmi. Bystričania majú najlepší tím v lige, čo ukázali dnes a napokon si víťazstvo postrážili.“ Guillaume Asselin, autor hetriku za Banskú Bystricu: „Som veľmi rád za hetrik, dlho som na neho čakal. Pri mojich góloch odviedol dobrú robotu Éric Faille, všetci sme však hrali dnes dobre. Som šťastný za góly, no po každom góle sa teším, že pomôžem tímu. Hlavne pri tom druhom mi to sadlo na hokejku, ten bol najkrajší spomedzi tých troch.“

HC'05 iClinic Banská Bystrica – MAC Budapešť 7:2 (2:0, 2:2, 3:0)

• Góly: 14. Asselin (Faille, Southorn), 20. Asselin (Marshall, Faille), 22. Higgs (Mihálik, K. Sloboda), 26. J. Sýkora (Mihálik, K. Sloboda), 46. Asselin (Faille, Marshall), 51. J. Sýkora (Higgs), 59. Faille (K. Sloboda, Asselin) – 31. Terbócs, 32. Pápa (Burt)
  • Rozhodovali: Baluška, D. Konc st. – Valo, Gegáň
  • Vylúčení na dve min: 2:5, vyššie tresty: R. Varga (B. Bystrica) 10 minút za vrazenie na mantinel
  • Presilovky: 1:0
  • Zmeny: od 43. min. B. Bystrica bez zraneného Ziga
  • 2772 divákov
  • Banská Bystrica: Williams – Marshall, Southorn, K. Sloboda, Mihálik, Kubka, Ďatelinka, Biro – Asselin, Faille, Selleck – J. Sýkora, Higgs, Bartánus – Koper, Zigo, R. Varga – Gabor, Češík, Kabáč
  • Budapešť: Rajna – J. Dudás, Negrin, Macaulay, Pozsgai, Burt, Garát – Orban, Langkow, Bodó – Dansereau, K. Nagy, Klempa – Terbócs, J. Brown, Szabad – Odnoga, Majoross, Pápa

Pozrite si v priloženej fotogalérii zábery zo zápasu!

V OBRAZOCH: Banská Bystrica - MAC Budapešť 7:2 v 36. kole