Jakub Forgács Rôzne

FOTO a VIDEO: Hotový prírodný klenot pri Bystrici. Poznáte krásy Králickej tiesňavy?

Len pár kilometrov od mesta máme malý "Slovenský raj". Rebríky a chodníčky vysoko na roklinou. Králická tiesňava návštevníkov očarí hneď viacerými lákadlami.

Ilustračný obrázok k článku FOTO a VIDEO: Hotový prírodný klenot pri Bystrici. Poznáte krásy Králickej tiesňavy?
12
Galéria
Foto: Jakub Forgács / Zdroj: Dnes24.sk

Králická Tiesňava medzi Tajovom a Králikmi je hotovým klenotom našej prírody. Od roku 1993 je chránenou prírodnou pamiatkou, ktorá sa rozprestiera na rozlohe 20,89 ha. A nie náhodou. Ukrýva vskutku očarujúce zákutia.

Farebný potok vymodeloval v dolomitoch, resp. dolomitových brekciách pomerne hlboké údolie. Atrakciou je sedem metrov vysoký Králický vodopád, ktorý je najpôsobivejší pri vyššom stave potoka, na jar alebo počas trvalejších dažďových zrážok. Zaujme tiež dvojica jaskýň – Jazierková a Puklinová či viacero chránených a ohrozených druhov rastlín i živočíchov.

Zatiaľ 2 km dlhá trasa je časťou okruhu, ktorý bude mať po dobudovaní približne 7 km. Pri prechádzke údolím koryta Farebného potoka narazíte na nádherné scenérie tesňavovitého typu a s množstvom úchvatných výhľadov na zurčiaci potok či skalné bralá. Neprehliadnete tiež množstvo tisa obyčajného, najmä v juhovýchodnej čas­ti.

My sme sa na do Králickej tiesňavy vybrali počas horúceho letného dňa. Okrem krásnej prírody so spomínanými zaujímavosťami nám poskytla aj skvelé osvieženie a chládok. Ako toto úchvatné miesto vyzerá v letných dňoch, si môžete pozrieť v našej foto a videogalérii!

Králická tiesňava, prírodný klenot pri Bystrici v OBRAZOCH
2
Galéria
V OBRAZOCH: Krásy Králickej tiesňavy a vodopádu na fotkách
12
Galéria
Foto: Jakub Forgács / Zdroj: Dnes24.sk
Zdroj: Dnes24.sk

Najčítanejšie