Derby odvekých rivalov pod Urpínom. Bystričania opäť skrížili hokejky so Zvolenčanmi a takto to dopadlo...

Ilustračný obrázok k článku FOTO a HLASY: Dramatické pohronské derby. Z triumfu sa nakoniec tešili Zvolenčania
12

Úvod zápasu mali lepší domáci hokejisti, ale pykali hneď z prvej vážnejšej akcie súpera. Ross poslal zo stredu útočnej modrej čiary peknú prihrávku na prvú stranu Coffmanovi a ten účinne zakončil – 0:1. Tento gól hostí povzbudil, mali viac z hry, nebezpečne zakončil spoza protihráča Chovan. Bystričanov nakopla až presilová hra, počas ktorej hýrili aktivitou, ale nepresadili sa. Najväčšiu príležitosť mal Lamper. Zaujímavý okamihy videl takmer vypredaný štadión ešte na konci prvej tretiny. Z medzikružia to skúšal Zvolenčan Obdržálek, na opačnej strane tri sekundy pred prestávkou švihom mieril Brittain. V oboch prípadoch boli proti brankári.

V strednom dejstve sa hral takisto rušný hokej. Najprv sa prezentoval tvrdou strelou po buly hosťujúci Matis, na domácej strane išiel sám na Nieminena Lamper, ale zakončenie mu nevyšlo. Z medzikružia to skúšal aj jeho spoluhráč Bubela. Skóre menil až v presilovke Bartánus, vystrelil od modrej a zvolenský bek Ross si nešťastne tečoval puk za vlastného brankára – 1:1. Zvolenčania sa rýchlo otriasli a už o 36 sekúnd opäť viedli. Od modrej strieľal Kováčik, Lassila neudržal puk v lapačke, takže z dorážky sa pred ním presadil bekhendom Kytnár – 1:2. Bystričania následne mali možnosti na vyrovnanie, najmä Asselin a Bubela, no vyšlo to až obrancovi Kubkovi. Aj on sa prezentoval koncovkou od modrej čiary a keďže Nieminenovi dobre clonil Lunter, puk sa dostal medzi žrde – 2:2. Hráči spod Urpína mohli vývoj stretnutia otočiť v 37. minúte, pretože v úniku sa ocitol Hohmann, horšie to však bolo s jeho zakončením. Po ňom ešte Bubela poriadne natiahol brankára HKM.

Na začiatku tretej tretiny zaujala rýchla akcia hostí. Po Šišovského prihrávke z troch metrov strieľal bez prípravy Chovan, Lassila bol proti. V 45. minúte to skúšal nebezpečne Obdržálek, na opačnej strane zblízka Brittain, no stav sa nemenil. V 49. minúte po strele Asselina poslal puk za Nieminena zblízka Lunter, ale videorozhodca Vasilňák gól neuznal, pretože do bránky putoval od korčule bystrického hokejistu. Potvrdilo sa teda pravidlo nedáš – dostaneš, pretože po prihrávke Kytnára využil sólový nájazd Michal Chovan – 2:3. Bystričania sa následne snažili vyrovnať, šance mali Lamper, Faille i navrátilec Rosandič, v závere sa pokúsili o hru bez brankára, ale do opustenej domácej siete spečatil víťazstvo Zvolena šestnásť sekúnd pred klaksónom Michal Chovan – 2:4.

Vladimír Országh, tréner Banskej Bystrice: „Derby malo vo vynikajúcej atmosfére veľmi dobrý náboj. My sme mali v prvej tretine slabší pohyb, prehrávali sme, akosi sme sa zasekli. V druhej sme už predviedli lepší pohyb, vyrovnali sme, i keď sme hneď nato inkasovali, čo by sa nám nemalo stávať. Znova sme však našou aktivitou vyrovnali. Bol to boj z oboch strán, čakalo sa na chyby, my sme ju napokon spravili. Škoda neuznaného gólu na 3:2, bol tam vraj nedovolený kontakt nášho hráča s brankárom. Ak by sa tento gól uznal, všetko mohlo byť iné. Už s tým však nič nespravíme. V takýchto dueloch rozhodujú maličkosti, chyby, my sme ich spravili viac a preto sme prehrali.“

Peter Mikula, tréner Zvolena: „Typické derby, malo to fazónu, boli tam emócie. My sme boli šťastnejší, úspešnejší, prejavila sa naša efektivita, čo bol základ úspechu. Výsledok bol podložený aj dobrým výkonom nášho brankára, ako aj všetkých hráčov, ktorí nastúpili v tomto zápase. Kľúčový bol neuznaný gól Banskej Bystrice na 3:2. Zobrali sme si video v domnienke, že domáci hráč zakončoval korčuľou. Napokon sa to ukázalo ako správne naše rozhodnutie.“

Michal Chovan, autor dvoch gólov Zvolena: „O našej výhre rozhodol super kolektívny výkon. Podržal nás brankár, hrali sme dobre defenzívne a vyrážali sme do rýchlych brejkov, no naša sila spočívala najmä v tímovom výkone. Už bolo na čase, aby som sa presadil aj ja. Po zranení sa z toho ešte spamätávam, mám o sedem kíl menej. Dúfam, že mi tieto góly pomôžu po psychickej stránke. Dobre však zahrala celá naša päťka, v ktorej pôsobím.“

HC 05 Banská Bystrica – HKM Zvolen 2:4 (0:1, 2:1, 0:2)

• Góly: 26. Bartánus (M. Rosandič), 35. Kubka (Faille, Asselin) – 4. Coffman (Ross, Obdržálek), 27. Kytnár (J. Kováčik, Šišovský), 51. Michal Chovan (Kytnár), 60. Michal Chovan (Šišovský)
  • Rozhodovali: Kalina, Lauff – Bogdaň, Kollár
  • Vylúčení: 1:3
  • Presilovky: 1:0
  • 2761 divákov
  • HC'05 iClinic: Lassila – Kubka, Ďatelinka, Delisle, J. Brejčák, M. Rosandič, Mihálik, A. Sedlák, Gründling – Lamper, T. Surový, M. Lunter – Hohmann, Bubela, Brittain – Asselin, Faille, Bartánus – Róth, Češík, Kabáč
  • HKM: Nieminen – Drgoň, Ross, T. Bokroš, J. Kováčik, Hraško, Wharton, Ťavoda, Andersons – Coffman, Steén, Obdržálek – Michal Chovan, Kytnár, Šišovský – Síkela, L. Jurík, Matis – T. Török, V. Fekiač, Martin Ďaloga

Pozrite si v priloženej fotogalérii zábery z derby odvekých rivalov!

V OBRAZOCH: Barani v Bystrici neuspeli. Tri body putujú do Zvolena