Bystrickí hokejisti majú za sebou druhé kolo najvyššej súťaže. V tom prvom podľahli Nitre až po predĺžení. Proti Žiline si už tri body nenechali ujsť.

Ilustračný obrázok k článku FOTO a HLASY: Barani doma nezaváhali. Žilinskí vlci spod Urpína cestovali bez bodu
9

V prvej tretine padli dva góly z presilových hier. Úvod bol opatrný, dvakrát to skúšal domáci Bartánus, najväčšiu možnosť nevyužil Belluš, ktorý prestrelil odkrytú bránku hostí. Na opačnej strane sa musel mať na pozore brankár Lukáš po koncovkách Holoviča a Stupku. Skóre otvoril v presilovke v 16. minúte Bortňák, ujala sa jeho tvrdá strela po ľade spoza kruhu. Žilinčania vyrovnali takisto v početnej výhode, pri pravej žrdi sa presadil v 18. minúte z uhla voľný Holovič.

V strednom dejstve vyšla Bystričanom kombinačná akcia. Puk sa po nevydarenej strele Brittaina dostal náhodne k Hohmannovi, ten zakončil, puk Tomek vyrazil, no z metra ho pri Brittainovi trafil podľa videorozhodcu medzi žŕdky napokon Bubela – 2:1. V 28. minúte sa od modrej čiary predral do medzikružia pred bránku domáci obranca Brejčák a zvýšil na 3:1. Tlak „baranov“ narastal, takže v polovici duelu si musel zobrať tréner Žiliny oddychový čas. Pomohol, pretože ďalšia príležitosť hráčov spod Urpína prišla až v samom závere tretiny. Belluš prihral ideálne Mihálikovi, ktorý sa zoči–voči brankárovi hostí nepresadil.

V záverečnej dvadsaťminútovke sa hostia snažili o kontaktný gól, často strieľali, ale Lukáš nepúšťal puky za seba. Najviac sa zapotil pri koncovke Holoviča, keď na poslednú chvíľu vykryl priestor pri pravej žŕdke. Kapituloval napokon v oslabení, pretože v 55. minúte na modrej čiare poslal Klimenta šikovne puk rýchlemu Handlovskému, ktorý prešiel cez dvoch obrancov Bystrice ako nôž maslom a pred bránkou sám nezaváhal. Vyrovnanie privodil v 57. minúte aj do tretice v presilovke Klimenta, po strele Handlovského sa presadil z dorážky. Domáci potom prepli na vyššie obrátky a vyplatilo sa. Po Lamperovej zadovke zariadil 118 sekúnd pred koncom tri body pre svoj tím Bortňák, ktorý zakončil bez prípravy v páde – 4:3.

Vladimír Országh, tréner Banskej Bystrice: „Začiatok zápasu bol trošku rozpačitý z oboch strán. Šance si síce vytvorili oba tímy, ale chýbalo dobré korčuľovanie. Zlepšili sme sa až v druhej tretine. Mali sme tam veľa šancí, náskok mohol byť aj vyšší než iba 3:1. Do tretej tretiny sme išli s tým, že súpera nepustíme do šancí. V podstate sme ho držali na dištanc až do piatej minúty pred koncom. Potom prišli zbytočné vylúčenia a Žilina ponúknutú šancu využila. Zrazu bolo 3:3. Chalani však zodvihli hlavy a hneď z nasledujúceho striedania sme mali šancu, po ďalšom striedaní druhú a tú sme už premenili. Som rád, že mužstvo zareagovalo na inkasované góly. Nie všetko bolo ideálne, ale pracujeme na tom, aby sa herné činnosti zlepšili.“

Stanislav Škorvánek, tréner Žiliny: „Prešustrovali sme si body v posledných sekundách. V prvej a tretej tretine sme boli vyrovnaným súperom domácim, dobre sme korčuľovali, boli sme aktívni, škoda len nepremenených šancí. V druhej tretine sme nezachytili zvýšené tempo Bystričanov, ktorí sa dostávali do dobrých príležitostí, odolávali sme aj so šťastím. Boli sme radi, že sme neprehrávali vyšším rozdielom. V tretej tretine sa nám podarilo vyrovnať, ale v závere sme prišli o body zbytočným gólom. Pripisujem to menšej koncentrácii. Musíme sa z toho poučiť a v ďalších zápasoch vyvarovať takýchto momentov.“

Dalibor Bortňák, autor dvoch gólov Banskej Bystrice: „Dobre sme tento zápas odohrali, ale zbytočne sme si to skomplikovali v závere. Asi sme chceli urobiť zápas zaujímavejším pre divákov. Myslím si však, že naše víťazstvo zaslúžené. Škoda iba inkasovaných gólov v oslabení. Stalo sa nám to až tri krát, čo je veľa. Pozrieme sa na video, musíme sa z tohto poučiť. Som spokojný, že sme naštartovali sezónu víťazstvom. Je jedno kto tie góly dáva, teraz som ich dal ja, nabudúce ich dá možno niekto iný.“

HC'05 iClinic Banská Bystrica – MsHK Žilina 4:3 (1:1, 2:0, 1:2)

• Góly: 16. Bortňák (Dame-Malka), 22. Bubela (Hohmann, Brittain), 28. J. Brejčák (Faille), 59. Bortňák (Lamper, Belluš) – 18. Holovič (Poulin, Húževka), 55. Handlovský (Klimenta, P. Mikuš), 57. Klimenta (Handlovský, P. Mikuš)
  • Rozhodovali: D. Konc, T. Orolín – Rojík, M. Orolín
  • Vylúčení: 5:4, navyše: 54. Hohmann (Banská Bystrica) 10 minút za nešportové správanie
  • Presilovky: 1:3
  • 2188 divákov
  • HC'05 iClinic: Lukáš – Gélinas, Mihálik, Kubka, I. Ďatelinka, Dame-Malka, A. Sedlák, J. Brejčák – M. Lunter, Faille, Bartánus – Lamper, Bortňák, Belluš – Hohmann, Bubela, Brittain – Tamáši, Češík, Gábor
  • MsHK: T. Tomek – Hatala, P. Mikuš, Juraško, Poulin, Harant, Roman, Meliško – Pitt, Martindale, Handlovský – J. Jurík, Húževka, Švihálek – Stupka, Holovič, R. Konečný – Rogoň, Ondruš, Klimenta

Pozrite si v priloženej fotogalérii zábery z domáceho zápasu baranov!

V OBRAZOCH: Bystrickí barani zdolali vlkov zo Žiliny. Pozrite si FOTO