Marcel Páleš Kultúra

Úspech folkloristov spod Urpína: Mladosť sa z festivalu vrátil s hlavnou cenou

Laureátom festivalu Akademický Zvolen 2013 a víťazom hlavnej ceny, ktorou je tradične „Zvolenská fujara“, sa stal folklórny súbor Mladosť, pôsobiaci pri Univerzite Mateja Bela (UMB) v Banskej Bystrici.

Ilustračný obrázok k článku Úspech folkloristov spod Urpína: Mladosť sa z festivalu vrátil s hlavnou cenou
Zdroj: Dnes24.sk

Túto cenu získal vo svojej histórii prvý raz. Ako informoval hovorca usporiadajúcej Technickej univerzity (TU) vo Zvolene Peter Gašperan, Mladosť zaujala porotu hudobno-tanečnou a speváckou kompozíciou nazvanou Hore Hronom.

Presvedčivé zmapovanie tradícií

„Súbor ňou veľmi presvedčivo a pútavo zmapoval folklórne tradície nášho ľudu od bohatého a bujarého Hontu, cez čarujúce svahy Poľany až pod masív Kráľovej hole,“ uviedol Gašperan.

Na tohtoročnom festivale sa predstavilo desať domácich vysokoškolských folklórnych súborov. Okrem domácej Poľany a viťaznej Mladosti sa na prehliadke predstavili aj Ekonóm a Technik z Bratislavy, Ponitran a Zobor z Nitry, Stavbár zo žiliny, Váh z L. Mikuláša, Torysa z Prešova a Hornád z Košíc.

Napriek menším dotáciám

„Festival bol tento rok počtom vystupujúcich súborov i svojim rozsahom obmedzený, keďže nám ministerstvo školstva schválilo len polovicu peňazí, ktoré sme na festival dostali naposledy,“ priblížil Gašperan.

Akademický Zvolen sa koná od roku 1974. Jeho periodicita sa pred časom zmenila z ročnej na dvojročnú. Prehliadka sa koná striedavo v Nitre a vo Zvolene.

Foto: ufsmladost.sk

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM