Jakub Forgács Správy

Finančné zdravie Bystrice? Takto dopadla v rebríčku 50 najväčších slovenských miest

Zaujíma vás, aký je dlh na hlavu jedného Bystričana? Pozrite si najnovšie info z rebríčka finančného zdravia, ktorý zostavil inštitút INEKO!

Ilustračný obrázok k článku Finančné zdravie Bystrice? Takto dopadla v rebríčku 50 najväčších slovenských miest
Foto: Jakub Forgács / Zdroj: Dnes24.sk

Inštitút pre ekonomické a sociálne reformy (INEKO) hodnotil finančné zdravie 50 najväčších slovenských miest za rok 2017. Ide o aktualizáciu predchádzajúcich analýz s využitím aktuálnych údajov za minulý rok. Na základe vlastnej metodiky INEKO zostavuje z jednotlivých indikátorov hodnotenie finančného zdravia obcí a VÚC. Toto hodnotenie pozostáva z piatich parciálnych skóre za rôzne oblasti a ich skombinovaním vzniká výsledná celková známka finančného zdravia, ku ktorej tiež prislúcha slovná interpretácia.

"Pozíciu miest s najlepším finančným zdravím potvrdili ku koncu 2017 Nové Mesto nad Váhom a Dubnica nad Váhom. Naopak, spomedzi veľkých miest sú na tom najmenej dobre Martin a Bratislava, ktorú ťahá dole magistrát a m. časť Devín,“ píše sa na stránke mimovládnej neziskovej organizácie INEKO.

Mestu Banská Bystrica patrí v poradí finančnej stability INEKO 18. miesto z 50 hodnotených miest. Bystrica mala podľa INEKO celkový dlh 14,89 %, pričom v roku 2016 to bolo 19,15 %. Dlh na jedného obyvateľa je podľa analýzy 104 eur.

Bystrické finančné zdravie inštitút ohodnotil číslom +5,10. Čiže patríme medzi 26 miest, ktoré dosiahli skóre vyššie ako +5. Minulý rok takéto skóre dosiahlo iba 21 miest. Tieto mestá INEKO označilo ako mestá s veľmi dobrou finančnou stabilitou.

Pre porovnanie, neďaleký Zvolen nás predbehol o osem priečok. Na mieste s číslom 10. skončil s dlhom 8,58 %, s dlhom na hlavu obyvateľa 58 € a so skóre +5,28. Brezno sa umiestnilo na 13. mieste. Jeho dlh INEKO vyčíslil na 21,18 %, dlh na obyvateľa činí 132 eur a finančné zdravie mesta ohodnotil inštitút známkou +5,23.

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM