Jaroslav Dodok Rôzne

Festival Bábkarská Bystrica prilákal až 3 500 divákov

Záverečný ceremoniál spojený s krstom prvého CD štúdia TWIGA včera slávnostne ukončil 18. ročník medzinárodného festivalu súčasného bábkového divadla pre dospelých a pre deti Bábkarská Bystrica 2012, Dvojitý impulz, ktorý sa konal od 28. 9. do 3. 10.

Počas šiestich festivalových dní sa diváčkam a divákom predstavilo 32 produkcií 23 súborov z 10 európskych krajín – z Bulharska, Česka, Francúzska, Holandska, Maďarska, Poľska, Slovenska, Talianska, Veľkej Británie a grécky súbor pôsobiaci v Nemecku. Na festivale Bábkarská Bystrica sme privítali celkovo 3 500 divákov a diváčok, z toho 500 na sprievodných podujatiach.

Bábkarská Bystrica priniesla 2012 v rámci Prvého impulzu pre deti a ich rodičov (28. 9. – 1. 10. 2012) a Druhého impulzu pre dospelých (2. 10. – 3. 10. 2012) množstvo divadelných, bábkových, výtvarných, filmových, kultúrnych, sociálnych, vekových, teatrologických, regionálnych i medzinárodných impulzov pre tvorivý pulz. Okrem súťažných produkcií sme počas prvého festivalového dňa uviedli 10 pouličných produkcií na Námestí Štefana Moysesa a Námestí SNP v Banskej Bystrici. [blockquote]Fes­tival zažil mnohé prvenstvá: po prvýkrát sme prezentovali sekciu venovanú predstaveniam pre batoľatá a ich rodičov, predstavili sme divadelno-hudobno-filmovú FK-ZÓNU, súbory z Grécka a Bulharska ako aj medzinárodný projekt Platforma 11+ určený tínedžerom a tínedžerkám. [/blockquote] V rámci sprievodného programu prebehli dve medzinárodné konferencie Tabu v tvorbe pre deti a Režisérske osobnosti v bábkovom divadle pre dospelých, seminár o rodovom divadle a diskusia s tvorcami a tvorkyňami Druhého impulzu. Do 17. 10. potrvá výstava výtvarníkov a výtvarníčky z krajín V4 s názvom Skica, objekt, bábka, divadlo, ktorá sa uskutočnila vďaka spolupráci s Divadelným ústavom Bratislava a Stredoslovenskou galériou.

Počas festivalu sme odovzdávali aj ocenenia. V rámci Prvého impulzu určeného deťom sa o Cenu detskej poroty uchádzalo desať inscenácií zo šiestich európskych krajín a medzinárodná produkcia projektu Platforma 11+. Päťčlenná detská porota udelila svoju cenu českému Divadlu Drak, Hradec Králové za inscenáciu Dievčatko so zápalkami (réžia: Matija Solce).

Počas Druhého impulzu pre dospelých sme uviedli šesť inscenácií. Cenou Henryka Jurkowského bola ocenená inscenácia Turandot (réžia: Paweł Passini) poľských divadiel Grupa Coincidentia, Białystok a neTTheatre, Lublin. Rozhodla o nej medzinárodná porota v zložení: Jakub Krofta (CZ), Soňa Ferancová (SK) a Róbert Mankovecký (SK). Cenu Banskobystrického samosprávneho kraja za humánne posolstvo získala česká inscenácia Divadlo loutek Ostrava Lebensraum (réžia: Marián Pecko).

Na príprave festivalu sa podieľalo 40 členov a členiek organizačného štábu, z toho 16 dobrovoľníčok a dobrovoľníkov. Festival privítal 44 pozorovateľov a pozorovateliek z Turecka, Veľkej Británie, Česka, Bulharska, Maďarska, Nemecka, Poľska, Ruska a Slovenska.

Hlavným organizátorom festivalu bolo už tradične Bábkové divadlo na Rázcestí, hlavným finančným partnerom festivalu Ministerstvo kultúry SR a Banskobystrický samosprávny kraj, hlavným mediálnym partnerom Rozhlas a televízia Slovenska.

Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM