Marcel Páleš Kultúra

Farbatolárium v Banskej Bystrici: Jedinečná príležitosť pre batoľatá

Bábkové divadlo na Rázcestí (BDNR) nikdy nespí. Svedčí o tom aj tretie pokračovanie jedinečného interaktívneho divadelného projektu pre batoľatá a ich rodičov, ktoré bude môcť verejnosť vidieť už čoskoro.

Ilustračný obrázok k článku Farbatolárium v Banskej Bystrici: Jedinečná príležitosť pre batoľatá
Zdroj: Dnes24.sk

Vo všetkých troch inscenáciách ide predovšetkým o stretnutie batoľaťa, rodiča a herca/herečky, počas ktorého sa vytvorí jedinečný zážitok. 1. a 2. Premiéra Farbabatolária bude 19. 5. a 20. 5. o 10:00 hod.

Batoľatá do divadla? Prečo nie?!

Rôznymi formami Batolárií sa divadelní/né tvorcovia/kyne v európskych mestách zaoberajú už od roku 1987. Bábkové divadlo na Rázcestí ako prvé divadlo na Slovensku uviedlo divadelný projekt pre batoľatá a ich rodičov s názvom Batolárium.

„Divadlo pre batoľatá nie je len o tvorbe predstavení, ale aj o dialógu s dôležitými osobami v živote malého dieťaťa – predovšetkým s jeho rodičmi. Práve oni rozhodujú o tom, ktoré podnety ich dieťa prijme,“ uviedla Lea Vitkovská, dramaturgička BDNR.

Druhým pokračovaním projektu sa stala inscenácia Akvabatolárium. Jej forma úplne prispôsobená prirodzeným potrebám batoliat. Prichádzajú do priameho kontaktu s vodou v rôznych interpretáciách – more, dážď, voda vo vani, plodová voda, atď.

Počítajú s neposednosťou detí

Farbatolárium je treťou inscenáciou v rámci jedinečného interaktívneho divadelného cyklu pre batoľatá a ich rodičov. „Inscenácie sú interaktívne, to znamená, že rešpektujú neposednosť detí, zapájajú ich do diania, pracujú s nimi, herci a herečky vytvárajú priamy kontakt s deťmi dotykom,“ uviedla Vitkovská.

Počas predstavení je dovolené hýbať sa, dotýkať sa, skúmať, smiať sa aj plakať. Tieto unikátne stretnutia predstavia dieťaťu svet divadla stvorený zo živej hudby, zvukov, hlasov, pohybov, dotykov. Cieľom projektu je prehĺbiť kontakt rodiča a dieťaťa, motivovať a inšpirovať dospelého človeka k väčšej hravosti.

Farby majú veľký význam!

V živote človeka majú farby veľký význam, najmä z hľadiska psychologického. Podľa farieb, ktoré ľudia uprednostňujú, sa dá charakterizovať ich osobnosť, či momentálne rozpoloženie. „Farby v priestore dokážu regulovať výkon či únavu, farbami môžeme komunikovať s okolím, môžeme ľudí priťahovať, alebo ich vystríhať,“ podotkla Vitkovská.

Ďalším cieľom inscenácie Farbatolárium je sprostredkovanie prvého kontaktu batoliat s farbami. „Nedávame deťom do ruky hračky, ale reálne veci, ktoré možno doma nedostanú – štetce, farby, papiere, vedrá…“ dodala Vitkovská.

Na záver dieťa dostane farbičky, ktorými si načmára svoje vlastné farebné videnie sveta. BDNR ubezpečuje rodičov, že farební, pomaľovaní či pokreslení zostanú len herci.

Foto: BDNR

BDNR Farbatolárium (divadlo)
4
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM