Dôvod na OSLAVU v Rooseveltke: TRANSPLANTÁCIE od živých darcov ZACHRAŇUJÚ ľudí už 30 rokov
V banskobystrickom centre odtransplantovali spolu 1 093 obličiek, z toho v 152 prípadoch dostal pacient orgán od živého darcu.
V Transplantačnom centre vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou F.D. Roosevelta Banská Bystrica majú dôvod na oslavu. Pred 30 rokmi začali vykonávať transplantácie obličiek od živých darcov. „Pre pacientov, ktorým zlyhávajú obličky a sú odsúdení na dlhodobú dialyzačnú liečbu prináša takáto možnosť omnoho viac benefitov ako od mŕtveho darcu. Zároveň je možnosť uskutočniť takúto transplantáciu ešte pred zaradením do dialyzačnej liečby,“ uviedla hovorkyňa nemocnice Ružena Maťašeje.
Čakajúcich je veľa
Pacientov so zlyhávajúcimi obličkami je podľa slov Maťašeje na čakacích listinách na transplantáciu stále veľa, mŕtvych darcov orgánov nie je nikdy dostatok a aj to bol jeden z dôvodov prečo ešte v roku 1994 začal transplantačný tím v Banskej Bystrici vykonávať tranplantácie od živých darcov.
„V súčasnosti tvoria transplantácie obličiek od geneticky príbuzných alebo aj geneticky nepríbuzných živých darcov v našom centre 12 percent z celkového počtu. Najčastejšími darcami sú ženy, až v 61 percentách, kedy matky alebo manželky darujú orgán svojmu blízkemu,” vysvetľuje MUDr. Eva Lacková, PhD. bývalá vedúca Transplantačného centra, ktorá stála pri zrode celého programu.
Prvým pacientom bola pani Adriana, vtedy vo veku 22 rokov, ktorej obličku daroval otec.
Výhody transplantácie
„Transplantácia od živého darcu má pre chorého mnoho výhod. V prípade, že sa nájde vhodný darca medzi príbuznými, alebo priateľmi, pacient sa môže vyhnúť dlhým hodinám stráveným na dialýze, výkon sa dá naplánovať na vhodný čas, skráti sa doba čakania aj riziko úmrtia chorého. A pri takomto type operácie sú preukázateľne lepšie výsledky v prežívaní pacientov a štepov,“ vysvetľuje MUDr. Vladimír Baláž, PhD. súčasný vedúci transplantačného centra.
V banskobystrickom centre k štvrtku odtransplantovali spolu 1 093 obličiek, z toho v 152 prípadoch dostal pacient orgán od živého darcu.
Prví na Slovensku
„Od roku 1994 vykonávajú transplantácie obličiek od žijúcich geneticky príbuzných darcov a od roku 2001 dokonca od žijúcich geneticky nepríbuzných darcov. V banskobystrickom transplantačnom centre zaviedli ako prví na Slovensku „skrížené” transplantácie,“ spomenula Maťašeje.
Keďže živý darca je zdravý človek, ktorého zdravie sa odberom obličky nesmie poškodiť, zdokonaľovali transplantológovia aj metodiky odberu orgánov. „Od roku 2011 vykonávajú laparoskopický rukou asistovaný odber obličky, čo je metóda omnoho šetrnejšia ako otvorená operácia. V roku 2014 uskutočnili dokonca prvý roboticky asistovaný odber na Slovensku,“ dodala hovorkyňa so slovami, že FNsP F.D. Roosevelta je jedným zo štyroch transplantačných centier na Slovensku.
Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.
Foto: ilustračné