Jakub Forgács Rôzne Rôzne

Dôstojná rozlúčka so svojimi miláčikmi: V Sliači vznikne krematórium pre zvieratká!

Na Slovensku otvárajú iba druhé krematórium pre domácich miláčikov. Chovatelia sa tak budú môcť so svojimi psíkmi, mačičkami a ďalšími spoločenskými zvieratami dôstoje rozlúčiť už aj v Sliači a odniesť si v urne ich popol.

Ilustračný obrázok k článku Dôstojná rozlúčka so svojimi miláčikmi: V Sliači vznikne krematórium pre zvieratká!
Zdroj: Dnes24.sk

Krematórium v Sliači plánuje zriadiť tamojšia firma Kremax. Toto krematórium pre zvieratá chce vybudovať v administratívnej budove vedľa areálu sliačskeho roľníckeho družstva a spustiť do prevádzky na jar budúceho roka. Spopolniť tam bude možné zvieratá do 350 kilogramov.

Kremáciou sa zabráni šíreniu baktérií

Ako firma uviedla v zámere, ktorý predložila na posúdenie vplyvov na životné prostredie, zariadenie bude určené na spopolnenie uhynutých drobných domácich zvierat, ktorých zber a zneškodňovanie nepodlieha osobitným požiadavkám z hľadiska prevencie nákaz. Mesačne predpokladá 30 až 40 kremácií, pričom popol zvierat sa bude odovzdávať ich majiteľom.

Majitelia domácich miláčikov, ako sú napríklad psy, mačky, potkany, vzhľadom na dlhoročný citový vzťah, ktorý ich spája so zvieraťom, mnohokrát pochovajú v nelegálnom hrobe. „Často sa tak deje v záhradách či parkoch, kedy zárodky niektorých baktérií v zemi ostávajú po dlhú dobu. Jedným z riešení tohto problému je kremácia domácich miláčikov, kedy sa mŕtve zviera nestane potenciálnym zdrojom chorôb a majiteľ sa s ním bude môcť dôstojne rozlúčiť,“ uvádza sa v zámere.

Je smutné, aby zvieratá skončili ako bilogický odpad

Spolumajiteľka a konateľka firmy Kremax Dominika Homolová je predsedníčkou občianskeho združenia Pes v núdzi, ktoré sa od roku 2008 zaoberá záchranou a adopciami nechcených a týraných psov. „Myšlienka na vybudovanie zariadenia na kremáciu zvierat vznikla prirodzene popri mojej práci so psami,“ povedala.

„Tak ako každý deň pomáham pri záchrane nechcených psov, zároveň chcem, aby aj tí, ktorí majú svoj domov, mali dôstojný odchod do psieho neba. Je smutné, aby zvieratá, ktoré robili roky spoločnosť človeku, skončili niekde v kafilérii ako biologický odpad," uviedla Homolová a ako doplnila, ľudia sa ťažko lúčia so svojimi domácimi miláčikmi a mnohí z nich nemajú možnosť pochovať si psíka doma na záhrade alebo z dôvodu chladných mesiacov to nie je možné ani v prípade, že na to priestor majú. Preto sa rozhodli dať im možnosť spopolniť si zvieratko a odniesť si popol v urničke. Dodala, že v iných krajinách sú kremácie zvierat samozrejmosťou a záujem o ne stále narastá. Na Slovensku podľa jej informácií funguje zatiaľ iba jediné takéto zariadenie, a to v dedine Jablonové v okrese Malacky.

Foto: ilustračné

Zdroj: Webnoviny.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM